Smutek delfinów i przyjaźń krów - jak czują zwierzęta?
Ostatnio głośno było o historii pumy Nubii, która znalazła się w prywatnych rękach, a ostatecznie trafiła do ogrodu zoologicznego. Hodujemy, bądź przetrzymujemy wiele zwierząt zaliczanych do kategorii egzotycznych, bądź po prostu niebezpiecznych. Jak to się dzieje, że te zwierzęta trafiają do prywatnych rąk? - To kwestia motywacji poszczególnych osób. Generalnie trzeba pamiętać, że posiadanie niebezpiecznych zwierząt jest przede wszystkim niebezpieczne dla nich - mówiła ekspert.
10:37 2020_07_20-14-19-08_CZWÓRKA_Dajesz radę.mp3 Dzikie zwierzę w domu - rozmowa z Agnieszką Muzińską (Dajesz radę/Czwórka)
Na co chorują niedźwiedzie?
- Dzikie zwierzęta, nawet żyjąc przez lata w domu, nadal mają swoje instynkty i mogą je przejawiać. Hodowla często jest ograniczaniem ich naturalnych potrzeb: nie tylko polowania na ogromnym - w naturze - obszarze, czy rozmnażania, ale nawet znaczenia swojego terytorium - tłumaczyła Agnieszka Muzińska.
Czytaj także:
Lab Rescue - ratujmy zwierzęta laboratoryjne
Według gościa Czwórki w polskim prawie jest luka, która pozwala na spełnianie takich zachcianek. - W Polsce dzikie zwierzęta nie są dla ustawodawcy priorytetem, dlatego nieprzestrzeganie przepisów prawa, w tym zakresie nie jest skutecznie ścigane, sprawy są umarzane na wczesnym etapie, a kary są niskie. Brakuje też wyspecjalizowanych ośrodków, współpracy między instytucjami - tłumaczyła Agnieszka Muzińska. Jak podkreślała, problem stanowią także cyrki. - To prawdopodobnie ta luka, nad którą trzeba byłoby popracować. Wykorzystujemy dzikie zwierzęta dla własnej rozrywki, jako atrakcję - mówiła rozmówczyni Kacpra Kowalczyka.
Niezwykły świat wilków, rysi i bocianów
ZOBACZ TAKŻE Ranne zwierzę na drodze - jak reagować? >>>
Jak tłumaczyła, choć dzikie zwierzęta są w stanie przyzwyczaić się do człowieka, nie jest to "ten poziom przywiązania, który sobie wyobrażamy". - Chcemy uczłowieczać nasze zwierzęta, nadajemy im ludzkie atrybuty. Jednak, o ile możemy wytworzyć więź między nami a psem, w przypadku całkowicie dzikich zwierząt, jak na przykład węże raczej nie możemy liczyć na takie emocje - tłumaczyła. - Te zwierzęta po ewentualnym rozstaniu z człowiekiem nie mogą potem wrócić do naturalnego środowiska, to dla nich ogromna krzywda.
W programie sprawdziliśmy także, co jedzą legwany zielone, opowiadała o tym dr Lucyna Ilnicka, lekarz weterynarii. Mówiliśmy także o "kocim koronawirusie" - czym się przejawia? Posłuchaj nagrania całej audycji "Dajesz radę", 20.07.2020 >>>
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kacper Kowalczyk
Goście: Agnieszka Muzińska (WWF Polska)
Data emisji: 20.06.2020
Godz. emisji: 14.09
kd/pj