Koszatniczki, czyli nowe zwierzęta w domu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 20:36
Wielu przyszłych opiekunów koszatniczek podchodzi do nich jak do szczurów. Koszatniczki jednak, mimo że należą do tego samego rzędu, są zupełnie innymi zwierzętami.
Koszatniczka
KoszatniczkaFoto: shutterstock/WronaART

Koszatniczki zjadają inne pokarmy, potrzebują innego wyposażenia klatki i wreszcie prezentują inną paletę zachowań niż ich kuzyni - szczury. To wszystko trzeba poznać zanim zdecydujemy się na hodowlę koszatniczki. Warto zrozumieć ten gatunek, by zapewnić mu jak najlepsze warunki.

Południowej - w Chile. Żyją w Andach na wysokości 1200 m.n.p.m. Zwykle bytują w małych stadach - w których przewżają samiczki, samców zwykle jest jeden lub dwóch. Na wolności niestety nie mają łatwego życia, często są ofiarami drapieżników.

Ciekawostką jest, że te zwierzęta, trochę podobne do szczura, a trochę do kawii domowej, każda z koszatniczek ma identyczne ubarwienie - brązowe, podpalane. Dorosłe zwierzęta mają pomarańczowe zęby. 

Największym wyzwaniem w hodowli koszatniczek wydaje się dieta, dzięki dobrze dobranemu pokarmowi zwierzęta te mogą uniknąć cukrzycy, która niestety często im się przytrafia w hodowli. Specjaliści polecają dobrze dobrane karmy dla koszatniczek, a także siano i zioła. Nie zaleca się podawać im owoców, gdyż zawierają dużo cukrów. 

O koszatniczkach już w ten poniedziałek po 14.05 opowie Kacper Kowalczyk. Nie zabraknie też najciekawszych pytań od fanów audycji, którzy co tydzień stawiają przed Czwórkowym "nieludzkim lekarzem" nowe wyzwania.

***

Na audycję z cyklu "Dajesz radę" w poniedziałek (31.10) o godzinie 14.05 zaprasza Kacper Kowalczyk

pj

Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak być odpowiedzialnym opiekunem zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 18:00
Kupujemy zwierzęta, bo potrzebujemy z nimi kontaktu. Często jednak wpływ na decyzję o zakupie zwierzęcia mają emocje i prośby dzieci. Niestety w wielu przypadkach nie idzie za tym wiedza o potrzebach, a także warunkach, jakie należy spełnić, by nowy podopieczny czuł się u nas dobrze.
rozwiń zwiń