Jest potrzeba solidnej podstawy, jeśli chodzi o wychowanie komunikacyjne, już od wieku przedszkolnego Jacek Zalewski
Co czwarty wypadek drogowy jest skutkiem korzystania z telefonów komórkowych w czasie jazdy. Na 400 osób skontrolowanych na polskich drogach tylko 30% miało poprawnie zapięte pasy bezpieczeństwa i ustawione zagłówki. Przewinień kierowców, które stwarzają niebezpieczeństwo na drodze dla nich samych i innych jest wiele. Jeździmy za szybko, parkujemy w niedozwolonych miejscach, nie potrafimy ustawiać trójkąta ostrzegawczego. W większości przypadków znamy przepisy, ale się do nich nie stosujemy.
- Myślę, że to wynik naszego wychowania z poprzednich lat, sprzeciwianie się władzy, wtedy totalitarnej - mówi Jacek Zalewski, prezes fundacji Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. - Kiedyś każde naruszenie prawa było odczytywane jako sprzeciwienie się tej władzy. Potrzeba jeszcze ze dwóch pokoleń, żeby ta logika się zmieniła, mimo że tamtej władzy już nie ma - dodaje.
Gość Marty Hoppe podkreśla, że trzeba stawiać na edukację dzieci i młodzieży. Szacunek do siebie nawzajem i poszanowanie prawa może zmienić sytuację na polskich drogach.
A jak jeździmy dziś? Jakie błędy popełniamy? Jak prawidłowo zapiąć pasy i ustawić zagłówek? Czemu tak często przekraczamy dozwoloną prędkość? Czy Polacy potrafią jeździć po autostradach? I co się stanie z naszą twarzą, gdy palimy papierosy w aucie, dojdzie do wypadku i wybuchnie poduszka powietrzna? O tym m.in. w rozmowie z gościem audycji.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Jacek Zalewski (prezes fundacji Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego)
Data emisji: 7.12.2018
Godzina emisji: 14.09
pj