Jak poznawać świat zwierząt nie wychodząc z domu?

Zostajemy w domu i podglądamy. Podglądamy a raczej obserwujemy ptaki, trwa bowiem akcja #obserwujezdomu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Coatesy
O Audycji
Tytuł Życie dzikich zwierząt. Możemy obserwować je nawet ze swojego balkonu
Prowadzący Kacper Kowalczyk
Opis

Obserwuj życie ptaków nie wychodząc z domu

Nie musice mieć nawet lornetki. Wystarczy, że przynajmniej godzinę dziennie poświęcicie na obserwację i zanotujecie wnioski i jakie gatunki obserwujecie. 

Niedawno otwarte parki i lasy dały nam możliwość zbliżenia się do natury, która na czas pandemii mogła się w pełni zregenerować. Miłośnicy skrzydlatych zwierząt, którzy chceliby obserwować je w terenie powinni w pierwszej kolejności dowiedzieć się co nieco na temat stylu życia interesującego nas gatunku.

Sowy okazują swoje emocje poprzez... uszy

Sowy, najlepiej podglądać o zmierzchu. W Polsce najpopularniejszymi gatunkami są uszatki i puszczyki. Gniazdują najczęściej na drzewach iglastych - sosnach i świerkach. - Dieta uszatki to przede wszyskim gryzonie. Jest wielkim sprzymierzeńcem człowieka w walce z myszowatymi. Charakteryzują się też zaskakującym i bardzo ciekawym sposobem komunikacji, ponieważ emocje wyrażają za pomocą uszu. Dzięki nim sygnalizują, stroszą je, kiedy są zdenerwowane, złożone wzdłuż ciała oznaczają, że ptaki są zrealaksowane. Klaszczą, gdy chcą zaimponować samicom, lub wystaraszyć rywala - mówił Sławomir Rubacha ze Stowarzyszenia Ochrony Sów.

W radiowej poradni dla zwierząt podpowiedzieliśmy, co zrobić, kiedy łoś wejdzie nam na drogę. Posłuchaliśmy też kumaków, czyli płazów, które przypominają żabę, ale wcale żabą nie są.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Data emisji: 20.04.2020

Godzina emisji: 14.07

ac

Playlista
Tagi
Playlista