Zabawa, sport i dużo dobrej muzyki - spędź z nami ferie 2021!
- Wydaje mi się, że jest coraz więcej osób, które darzą te zwierzęta sympatią. Czasem ta sympatia idzie za daleko i trudno takim osobom zrozumieć, że to jest jednak dzikie zwierzę, drapieżnik całkiem spory i w związku z tym należy pewne środki ostrożności brać pod uwagę - mówi dr hab. Sabina Nowak, biolog, zajmująca się badaniami nad wilkami. - Jest to drapieżnik, który potrafi zabić dużo większe zwierzę od siebie, choćby jelenia. Przy spotkaniu z nim nie należy oczekiwać, że to będzie przyjazne zwierzę i będzie się chciało z nami kontaktować. Czasami wchodzimy ze skrajności w skrajność, z takiej bezwarunkowej nienawiści w bardzo warunkową sympatię.
10:06 Czwórka/ Dajesz radę - Wilki 11.01.2021.mp3 Wilki - sprawdzamy jak żyją w naturze (Dajesz Radę /Czwórka)
Jest to również zwierzę żyjące w grupach, i to w grupach rodzinnych. - Wilk faktycznie funkcjonuje jako populacja trochę tak jak my ludzie, czyli w rodzinie, w której jest para rodzicielska i potomstwo tej pary - opowiada gość audycji. - Wzajemnie się wspierają. Są skupione na wychowywaniu potomstwa, skupione na tym, żeby utrzymać terytorium, które jest ich domostwem i w obrębie którego polują.
Borsuk - największy pedant wśród zwierząt?
Czytaj także:
Młode wilki opuszczają rodzinne terytorium, osiągając wiek do dwóch lat. Niektóre z nich jednak decydują się zostać z rodziną. - Tam też są różne modele funkcjonowania. Są osobniki, które wolą zostać z matką, a są takie młode, które lubią szybko opuścić swoją grupę rodzinną, więc widać wiele analogii do tego w jaki sposób funkcjonujemy my, ludzie - tłumaczy specjalistka. - Te, które są gotowe, żeby odejść od swojej rodziny, odchodzą i szukają miejsca, gdzie mogłyby się osiedlić i szukają partnera.
Posłuchaj także:
Generalnie populacja wilka w Polsce wzrasta, zasięg występowania tego gatunku się rozszerza i wilki teraz osiedlają się na obszarach, gdzie ludzie nie są przyzwyczajeni do obecności dużych drapieżników. Zdarza się, że nęcone łatwym łupem podchodzą pod domostwa.
- Staramy się wszystkich uczulać, że jeśli takie osobniki pojawiają się i jeżeli przez dłuższy czas wilk podchodzi na odległość mniejszą niż 30 metrów do ludzi, to natychmiast należy zawiadomić Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska - radzi dr hab. Sabina Nowak. - To jest organ, który wie, jak w takiej sytuacji należy reagować, jakie są potrzebne zezwolenia i jakie czynności należy podjąć, żeby odstraszyć wilki.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kacper Kowalczyk
Goście: dr hab. Sabina Nowak (biolog, zajmuje się badaniami nad wilkami)
Data emisji: 11.01.2021
Godz. emisji: 14.24
aw