Uczelnie morskie - jak się dostać i czego się spodziewać?
Ci, którzy wcześniej nie zdecydowali się na żaden kierunek albo niedawno poprawiali maturę wciąż mają szansę rozpocząć studia w październiku.
17:13 czwórka strefa studenta 07.09.2021.mp3 Uczelnie kuszą studentów nowoczesnymi kierunkami (Strefa studenta/Czwórka)
Weronika Puszkar z wielu kierunków, które wciąż mają wolne miejsca i zapraszają na nie studentów wybrała te nowoczesne, kuszące wieloma szansami.
Profesor Mateusz Dybkowski z Politechniki Wrocławskiej zaprasza na kierunek: elektromobilność na Wydziale Elektrycznym. - To kierunek zorganizowany we współpracy z Wydziałem Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki. Nie zabraknie tam przedmiotów związanych z elektorotechniką i elektroniką, aż po wykłady, laboratoria, seminaria związane z napędami pojazdów elektrycznych, sztuczną inteligencją - wymienia.
Studenci tego kierunku w toku studiów będą mogli zapoznać się z pojazdami i maszynami elektrycznymi; pojazdami osobowymi, tramwajami, pociągami, a także wózkami inwalidzkimi, rowerami czy hulajnogami. - Poznają wszystko, co jest na rynku dostępne i z czego korzysta też przemysł. Mamy podpisane odpowiednie umowy z partnerami przemysłowymi. Zależy nam na tym, żeby na tym kierunku było jak najwięcej zajęć organizowanych przez praktyków z różnych zakładów przemysłowych związanych z elektromobilnością. Chcemy, by studenci już od samego początku mieli styczność z osobami, które zajmują się tą tematyką - opowiada profesor.
Przedstawiciel uczelni zdradza, że perspektywy dla absolwentów kierunku elekromobilność są bardzo szerokie. - Dziś każdy zakład przemysłowy korzysta z tego typu rozwiązań - podkreśla. - Po ukończeniu tego kierunku można też projektować tego typu pojazdy - dodaje.
Sprawdź także:
Ciekawą propozycję dla abiturientów ma również Politechnika Łódzka. Kierunek włókiennictwo i przemysł mody to szansa i dla osób marzących o tym by projektować modę i tych, którzy znają szersze zastosowanie włókiennictwa.
- To jest kierunek unikatowy w skali kraju, nie ma drugiego takiego w Polsce - mówi profesor Monika Malinowska-Olszowy. - Uzyskane umiejętności w zakresie wzorniczego i technologicznego projektowania tekstyliów wykorzystywane są nie tylko w przemyśle odzieżowym. To ogrom wiedzy wykorzystywany też w innych dziedzinach jak: medycyna, sport, transport. Takich specjalistów tu kształcimy. To idealny kierunek do znalezienia pracy - dodaje.
Projektowanie mody, strojów codziennych to tylko jedna z możliwości, które czekają na absolwentów tego kierunku. - Ktoś też musi projektować kombinezony dla astronautów, ale też opatrunki. Włókna są wszędzie: w drodze, po której jedziemy, w samolotach są włókna węglowe - wymienia gość Weroniki Puszkar.
Studia na Politechnice Łódzkiej w swoim programie mają matematykę, fizykę czy chemię, ale też nanotechnologię, biotechnologię czy projektowanie w 3D. - Na tym kierunku można wybrać jedną z trzech specjalizacji: odzież, projektowanie lub inteligentne tekstylia. Ta ostatnia to połączenie włókiennictwa z elektroniką. Przykładem zastosowania tych rozwiązań w praktyce jest np. ładowarka tekstylna wszyta w mankiet koszuli lub skarpetki mierzące temperaturę - zdradza profesor.
Włókiennictwo chętnie wykorzystuje zdobycze elektroniki. Ale elektronika ma też swoją ciemną stronę. Coraz więcej słyszymy o cyberatakach. By nie brakowało nam specjalistów do ochrony przed takimi atakami m.in. Instytut Informatyki AGH w Krakowie zaprasza na studia na kierunku cyberbezpieczeństwo.
Sprawdź także:
- Na tym kierunku studenci zajmują się m.in. projektowanie inteligentnych systemów zabezpieczających, bezpieczeństwem sieciowym. Szerokim tematem, który dotyka wszystkich nas jest sztuczna inteligencja, tego tematu też dotykamy na zajęciach - zdradza profesor dr hab. inżynier Aleksander Byrski zastępca kierownika Instytutu Informatyki AGH. - Uczymy wykrywania ataków hakerskich np. przez monitorowanie aktywności użytkownika. Kształcimy tzw. etycznych hakerów. W porozumieniu z firmami testujemy nielegalne techniki, by uczyć jak im zapobiegać, jak je wykrywać - dodaje.
Absolwenci cyberbezpieczeństwa to informatycy o dobrze określonej specjalizacji, ale możliwości zatrudnienia mają bardzo szerokie. - Nasi studenci wcześnie zaczynają pracę, korzystają ze staży, zatrudniani są na korzystnych warunkach finansowych - zachwala.
***
Audycja: "Strefa studenta"
Prowadząca: Weronika Puszkar
Data emisji: 07.09.2021
Godzina emisji: 14.10
pj