Co warto wiedzieć o inflacji?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 20:09
Inflacja w Polsce osiągnęła wartość nienotowaną od 24 lat. Złotówka z miesiąca na miesiąc traci siłę nabywczą. Jak zatrzymać i odwrócić ten proces?
Wiceminister finansów: nie można wykluczyć kontynuacji istniejących rozwiązań, ani wprowadzenia nowych
Wiceminister finansów: nie można wykluczyć kontynuacji istniejących rozwiązań, ani wprowadzenia nowychFoto: Shutterstock/Stokkete

Inflacja w Polsce osiągnęła wartość nienotowaną od 24 lat, a według danych GUS ceny w październiku wzrosły przeciętnie o 6,8 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Złotówka z miesiąca na miesiąc traci siłę nabywczą.

Jak powstaje inflacja? Przyczyn może być wiele. Jak mówiła w rozmowie z Czwórką Aleksandra Olbryś z Tavex, inflacja jest "zjawiskiem przeciętnego wzrostu cen w gospodarce". - Taka jest najczęstsza definicja inflacji, jednak ja wolę nieco inną jej wersję. Może to być m.in. niezrównoważony budżet państwa, czyli sytuacja, gdy wydatki przewyższają dochody państwa, nadmierna emisja pieniądza, znaczny wzrost cen surowców energetycznych czy nagły, znaczący wzrost kosztów produkcyjnych. Jak tłumaczyła ekspert, zasadniczym skutkiem inflacji jest obniżenie siły nabywczej pieniądza. - Co w praktyce oznacza, że przy stałym, niezmienionym dochodzie, możemy kupić mniej towarów i usług - mówiła gość Czwórki. 

- Obecny wzrost cen spowodowany jest sytuacją w światowej gospodarce, która jest pochodną pandemii i tego, jak ucierpiały globalne łańcuchy dostaw - tłumaczył na naszej antenie dr Łukasz Ambroziak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Czy tylko inflacja jest odpowiedzialna za spadającą wartość pieniądza? Dlaczego najbardziej drożeją żywność i prąd? W jaki sposób poziom inflacji wpływa na gospodarkę, a w jaki sposób zmienia nasze codzienne życie? Czy inflacja jest dobra i dla kogo? Czy inflacja ma jakiś szczyt i kiedy on nastąpi? To sprawdzimy po godz. 14.05.

Posłuchaj także:

***

Na audycję Dajesz radę zapraszamy w czwartek (13.10) po godz. 14.05. Program poprowadzi Mateusz Kulik.

kd


Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń