Stagflacja zwykle kojarzona jest z tzw. szokiem podażowym, który sprawia, że ceny surowców gwałtownie rosną, inflacja utrwala się, a jednocześnie przez ten szok - dochodzi do recesji.
Co spowodował "szok naftowy"?
Mieszkańcy Europy - w tym także Polacy - którzy już zmagają się z rosnącymi kosztami życia, muszą teraz stawić czoła jeszcze większemu wyzwaniu - związanemu z wojną na Ukrainie gwałtownemu wzrostowi cen paliw i żywności mogącemu wpłynąć na osłabienie kruchego ożywienia gospodarczego. Wszystko to sprawia, że pojawia się widmo "stagflacji", czyli połączenia inflacji i spowolnienia gospodarczego. - Ten termin pojawił się na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku, kiedy w wyniku różnych zjawisk, w tym szoku naftowego, mieliśmy do czynienia z bardzo wysoką inflacją, ze słabym wzrostem gospodarczym i dużym bezrobociem. Ta sytuacja dotyczyła i Stanów Zjednoczonych, i Europy Zachodniej - mówi gość Czwórki. - Dziś znów mówi się o stagflacji, bo mamy już za sobą szereg obostrzeń covidowych, które cały czas dają się we znaki, a do tego dochodzi agresja Rosji na Ukrainę, która także ma realny wpływ na cenę ropy i żywności.
Wpływ wojny na światowe rynki
Od wybuchu wojny mamy do czynienia ze wzrostem cen na światowych rynkach, w górę poszły pszenica, soja, kukurydza, drożeją nawozy sztuczne i pasze. - Od ponad pół roku jesteśmy świadkami podwyżek cen żywności, więc trochę przyzwyczailiśmy się do inflacji w tym sektorze, a wojna spowodowała, że postępuje ona dalej. Dotychczasowe analizy pokazują, że te najwyższe ceny pojawią się w okolicach końca kwietnia, maja i czerwca - tłumaczył w Czwórce Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. - Obecnie - w skali miesiąca - mamy do czynienia z 3-, 4-procentową inflacją konsumencką i na razie nic nie wskazuje na to, żebyśmy od tego trendu mieli odejść.
Posłuchaj także:
Konsumentów czekają bardzo trudne czasy, bo mamy kombinację wysokiej inflacji, szoku w wyniku sankcji i wzrostu cen energii, i jednocześnie podaży, która nie jest w stanie zaspokoić popytu - dodaje Przemysław Kwiecień. Na wzrost gospodarczy negatywnie może też oddziaływać wzrost niepewności, zniechęcający firmy do inwestowania, a konsumentów do ponoszenia wydatków na dobra trwałe.
12:36 CZWÓRKA Dajesz rade - stagflacja 07.07.2022.mp3 Na czym polega stagflacja i jaki ma wpływ na nasze życie? (Dajesz radę/Czwórka)
Jak radzić sobie ze stagflacją?
- W przypadku stagflacji decyzje dotyczące finansów i oszczędności powinny być rozważane w kontekście indywidualnej sytuacji. Nie ma jednej dobrej rady. Natomiast co do zasady - wiadomo, że przy wysokiej inflacji chcielibyśmy się zabezpieczyć choćby przed wzrostem cen, więc korzystne będą takie instrumenty, które oferują odsetki lub których wartość koreluje ze stopami procentowymi. Jeśli chodzi o rynek akcji - ten bardzo nie lubi stagflacji - podsumowuje rozmówca Mateusza Kulika.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę,
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Przemysław Kwiecień (główny ekonomista XTB)
Data emisji: 07.04.2022
Godzina emisji: 14.08
kul