Inwestycja w srebro - czy to się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 15:50
Srebro to młodszy kuzyn złota, na którym nie skupiają się zwykle światła fleszy. A szkoda, bo ten metal szlachetny ma swój potencjał inwestycyjny. 
W audycji sprawdzamy, jak inwestować w srebro i jaką metodę inwestycyjną wybrać.
W audycji sprawdzamy, jak inwestować w srebro i jaką metodę inwestycyjną wybrać.Foto: Shutterstock.com/RHJPhtotos

- Srebro traktowane jest przede wszystkim jako metal przemysłowy, a nie metal inwestycyjny. Ale to się zmienia. Uważam, że słusznie - zaznacza Aleksandra Olbryś, specjalistka ds. inwestycji.

Złoto to nie wszystko

Dotychczas jedną ze sprawdzonych metod lokaty kapitału było złoto. Kruszec ten od tysięcy lat rozbudza naszą wyobraźnię, każdy kojarzy złoto z mniejszym lub większym bogactwem. Od lat inwestycja w złoto jest dobrą inwestycją, choć niepozbawioną ryzyka. - Decydując się na zainwestowanie w złoto, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach: sprawdzić dystrybutora, zweryfikować firmę i pamiętać, że na tym rynku nie ma spektakularnych okazji. Jeśli ktoś chce nam sprzedać monetę wartą na rynku 8000 złotych za 6000, to nie ma opcji, by była to prawdziwa moneta - wyjaśniał w Czwórce ekspert Aleksander Pawlak. 

- Złoto jest bezpieczną przystanią w perspektywie długoterminowej, natomiast srebro jest nieco bardziej ryzykownym metalem, ale też takim, który znajduje zastosowanie w najszybciej rozwijających się branżach. Na przykład w fotowoltaice czy samochodach elektrycznych - tłumaczy gość Czwórki. - Co więcej, srebro jest tańsze niż złoto, więc na jego zakup mogą sobie pozwolić także inwestorzy z mniejszym kapitałem. 

Monety, sztabki i akcje

Srebro nie jest alternatywą dla złota, ale dobrym początkiem do wejścia w świat metali szlachetnych. - Mamy możliwość inwestowania w fizyczne srebro: w monety i sztabki. Tutaj podobnie jak w przypadku złota, im większy wagowo produkt, tym jego cena jest lepsza. Możemy też inwestować w "papierowe: srebra, czyli fundusze ETF, kontrakty CFD i akcje spółek wydobywczych, przy czym takich firm jest mało na rynku - wyjaśnia rozmówczyni Mateusza Kulika. - Fizyczne srebro jest dobre dla inwestorów długoterminowych, natomiast inwestorzy krótkoterminowi, którzy chcą grać na spadki, powinni skierować się na giełdę. 

Sprawdź także:

Jaki gdzie kupować srebro?

Jest też szereg aktywów, w które można inwestować wirtualnie, ale jak podkreśla ekspertka, fizyczność zarówno srebra, jak i złota jest kluczowa, bo w przypadku pandemii, wojny czy innych zdarzeń nie zostajemy z niczym. - Dilerów srebra w Polsce nie brakuje, ale zanim podejmiemy decyzję, warto rozeznać się w ofertach i poznać opinie na temat podmiotów sprzedających. Dobry dystrybutor to część sukcesu, bo będzie nam mógł także wyjaśnić pewne kwestie i doradzić - mówi Aleksandra Olbryś. - I proszę nie przejmować się białymi plamkami, które z czasem pojawiają się na monetach, bo w późniejszej odsprzedaży nie ma to większego znaczenia, chyba że chodzi o monety kolekcjonerskie - dodaje.  

Posłuchaj
19:43 CZWÓRKA Dajesz rade - srebro 06.04.2023.mp3 Jak inwestować w srebro? (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz Radę

Prowadzi: Mateusz Kulik 

Gość: Aleksandra Olbryś (Tavex)

Data emisji: 06.04.2023

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

WIRON zamiast WIBOR-u. Szansa na niższe raty?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 17:00
WIRON już niedługo ma zastąpić WIBOR. To ważna zmiana dla kredytobiorców, bo od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, czyli i wysokość płaconych rat.
rozwiń zwiń