Ponad 12 milionów ludzi w Somalii, Kenii oraz Etiopii walczy o życie w wyniku największej od 30 lat suszy. Długotrwały brak deszczu spowodował nieurodzaj i śmierć zwierząt hodowlanych na większości terenów Półwyspu Somalijskiego.
– Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że na świecie są wciąż takie miejsca, w których rozwój jest na tak niskim poziomie, że ludzie nie mają nawet dostępu do wody – podkreśla Janina Ochojska.
Okazją, by zastanowić się, jak pomóc Afryce, jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, obchodzony 19 sierpnia. W tym dniu, podczas Festiwalu Piękna w Warszawie, ideę pomocy humanitarnej promowały będą najpiękniejsze kobiety świata.
– Na rzecz głodujących w Afryce kwestowało będzie 60 pięknych dziewcząt. Bardzo mnie cieszy ta inicjatywa, dlatego że jest połączeniem tego, co popularne, z myśleniem o innych, którzy potrzebują pomocy – wyjaśnia gość Czwórki. Ochojska zaznacza, że przed kwestującymi trudne zadanie – celem jest zbiórka 70 tysięcy dolarów.
– Tyle kosztuje budowa studni w Somalii.
Jak wyjaśnia szefowa PAH, pomoc Afryce ma często doraźny charakter, brakuje długofalowych programów pomocy. By ratować życie ludzi, budowane są obozy dla uchodźców – tych, których z domów wygnała wojna, ale także tych, którzy uciekają przed głodem.
W Afryce są takie obozy dla uchodźców, które swoimi rozmiarami przypominają miasteczka. Składają się one oczywiście z namiotów, gałęzi zakrytych szmatami i workami foliowymi - panują tam bardzo prymitywne warunki życia. Są to jednak miejsca, gdzie ludzie dostają jeść, wodę, opiekę lekarską, a dzieci mają zapewnioną szkołę na podstawowym poziomie. Nawet, gdy ludzie mogą już wyjść z obozu, to zostają, bo nie mają do czego wracać – mówi Ochojska.
Zbiórka pieniędzy na pomoc głodującym w Rogu Afryki zorganizowana przez PAH i Festiwal Piękna odbędzie się w Warszawie, 19 sierpnia, na ulicy Chmielnej i Nowy Świat.
pg