Jubileusz Polskiego Radia w Czwórce - gramy 95 lat

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 09:22
1 lutego 1925 roku Polskie Towarzystwo Radiotechniczne nadało z Warszawy pierwszą próbną audycję. Taki był początek Polskiego Radia. A dziś poznaliśmy przebój 95-lecia.
Audio
  • Damian Sikorski ogłasza wyniki plebiscytu Piosenki 95-lecia Polskiego Radia (Sobotologia/Czwórka)
Żółty mikrofon Czwórki
Żółty mikrofon CzwórkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

plebiscyt.jpg
95 piosenek na 95 lat Polskiego Radia. Głosuj i Ty!

Tego wyjątkowego, nie tylko dla radiowców, dnia w Czwórce gramy tylko po polsku. Na naszej sobotniej playliście nie zabraknie piosenek, na które można było głosować (do 31.01) w plebiscycie na piosenkę 95-lecia Polskiego Radia

W sobotni poranek tuż po 10.00 w "Wiadomościach Radiowej Czwórki" usłyszeliście wyniki tego Plebiscytu. Słuchacze nie mieli wątpliwości, że to "Małgośka" Maryli Rodowicz jest piosenką 95-lecia Polskiego Radia. Od początku plebiscytu do jego zakończenia o północy 31 stycznia utrzymała się na pierwszym miejscu. Na drugim znalazł się "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena, na trzecim "Cień Wielkiej Góry" Budki Suflera. 

Podkreślamy, że już samo znalezienie się na liście 95 utworów na 95 lat Polskiego Radia jest nie lada wyróżnieniem. 

Damian Sikorski, muzyczny dziennikarz Czwórki w "Sobotologii" krótko podsumował wyniki głosowania i zaprosił na wieczorną audycję "95 lat Polskiego Radia". Zdradził też, na kogo on głosował. 

Radio to dla wielu przede wszystkim pasja. Przypominamy, że to nie tylko spikerzy, prezenterzy, dziennikarze. Radio to nie tylko ludzki głos, to dźwięk, to realizatorzy oraz sprawy techniczne. W audycji Beaty Kwiatkowskiej "Pasjonauci" powróciliśmy do zimy 1925 roku, przytoczyliśmy reakcje słuchaczy, którzy wspominali montowanie prowizorycznych anten z linki. Zajrzeliśmy do radiowych archiwów, by przypomnieć najbardziej pasjonujące fragmenty rozmów oraz porozmawialiśmy z pracownikiem miejsca, w którym są one przechowywane, w radiowym archiwum.

Wszystkie szczegóły związane z jubileuszem Polskiego Radia, a także historią naszej instytucji poznacie też w audycji Justyny Majchrzak "Klucz kulturowy". O 15.05 prowadząca odsłoni przed nami tajemnice początków polskiej radiofonii, zabierze w podróż w przeszłość, kiedy to 1 lutego 1925 Towarzystwo Radiotechniczne nadało z Warszawy pierwszą próbną audycję. Sprawdzi, co nadano i skąd, opowie. jak długie były pierwsze nadawcze próby i czego można było posłuchać i przez jakie odbiorniki. 

1 lutego 2020 zakończymy muzycznie. O 20.05 zapraszamy na dwie godziny specjalnej audycji Damiana Sikorskiego "95 lat Polskiego Radia", który zaserwuje dźwiękową podróż przez 95 lat piosenek w Polskim Radiu. Prowadzący podsumuje wyniki Plebiscytu Piosenki 95-lecia Polskiego Radia. 

To jednak nie koniec atrakcji, jakie mamy dla Was z okazji Jubileuszu. W "Klubotece", którą poprowadzi Norbert Borzym, usłyszycie zapowiedzi ciekawych, muzycznych wydarzeń, które Czwórka przygotowuje na trwający, jubileuszowy rok. A jest na co czekać!

Czwórka/pj/ac

Czytaj także

1 lutego 1925 - emisja pierwszej polskiej audycji radiowej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 07:00
"Tu Próbna Stacja Radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, fala 385 metrów". Ten komunikat rozpoczął w Polsce historię radiofonii. Wypowiedział go inżynier Roman Rudniewski, dyrektor Spółki Akcyjnej Polskie Towarzystwo Radiotechniczne, zapoczątkowując – 1 lutego 1925 roku – codzienną emisję audycji radiowych w Polsce. Nadawano je ze studia przy ulicy Narbutta 29 w Warszawie. Pierwszą spikerką była Halina Wilczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

95 piosenek na 95 lat Polskiego Radia. Głosuj i Ty!

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 12:29
- Stworzenie listy 95 piosenek, które towarzyszyły Polakom przez dziesiątki lat to bardzo długa i trudna praca - ocenia Norbert Borzym i zaprasza do codziennego uczestnictwa w Plebiscycie "Piosenki 95-lecia Polskiego Radia". 
rozwiń zwiń