"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Dlaczego maj zielenią "umajony"?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 09:15
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Maj tuż tuż, więc tym razem pod lupę bierzemy słowo "maić". 
Maić pochodzi od słowa maik, czyli gałązki lub drzewka przybranego kolorowymi ozdobami i obnoszonego po wsi podczas witania wiosny
"Maić" pochodzi od słowa "maik", czyli gałązki lub drzewka przybranego kolorowymi ozdobami i obnoszonego po wsi podczas witania wiosnyFoto: shutterstock/ju_see
  • W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" sprawdzamy, co się kryje pod słowem "maić".
  • Wbrew pozorom słowo "maić" nie pochodzi od samej nazwy miesiąca, ale od wyrazu "maik".
  • Była to zielona gałąź lub drzewko przybrane kolorowymi ozdobami i obnoszone po wsi podczas witania wiosny.

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. A że przed nami maj i długi majowy weekend sprawdzamy, skąd się wzięło słowo "maić". 

Jak podaje strona NCK "Ciekawostki językowe/Ojczysty-dodaj do ulubionych" - słowo "maić" pochodzi nie tyle od samej nazwy miesiąca, ile od wyrazu "maik". 

Co oznacza słowo "maić"?

Maić, czyli "zdobić zielonymi gałązkami lub kwiatami". W przypadku roślin "umajać" oznacza "zielenić się". "Maić" mogą także ludzie, czyli "zdobić coś kwiatami, gałązkami", co w przenośni oznacza "pięknie przystrajać, upiększać". To słowa pochodzące nie tyle od samej nazwy miesiąca, ile od wyrazu "maik".


Posłuchaj
01:09 Czwórka/Pierwsze słyszę. Ojczysty dodaj do ulubionych maić 30.04.2024.mp3 Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd w języku polskim wzięło się słowo "maić"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Maik na powitanie wiosny

Sam "maik" inaczej zwany majem, majakiem, gaikiem, nowym latkiem to była zielona gałąź lub drzewko, niekiedy wieniec, przybrane kolorowymi ozdobami i obnoszone po wsi podczas witania wiosny. Sam "maik" jednak nazwę swoją zawdzięcza już bezpośrednio majowi, który spośród wszystkich miesięcy najbardziej się ze świeżą zielenią kojarzy.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 6.30 zaprasza Martyna Matwiejuk.

mat. pras./aw/wmkor

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy słowo "beton" jest międzynarodowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 08:00
Język polski kryje wiele ciekawostek. Niektóre słowa znane są niewielu, inne znają wszyscy i w dodatku nie tylko w Polsce. Tak jest ze słowem "beton", o którym możemy powiedzieć, że jest międzynarodowe, a w dodatku ma dwa znaczenie. Wyjaśniamy je w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajakarstwo to nie wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 07:40
 O ciekawostkach językowych rozprawiamy w Czwórce w każdy wtorek i czwartek w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, dlaczego kajakarstwo nie jest wioślarstwem. 
rozwiń zwiń