Osoby wrogo nastawione do osoby Donalda Trumpa z pewnym niesmakiem komentują obecność prezesów wielkich firm na prezydenckiej ceremonii inauguracyjnej. Niektórzy, widząc jednych z najpotężniejszych i najzamożniejszych biznesmenów świata zabiegających o względy prezydenta USA, porównują to do składania hołdu lennego.
- Dla dużej grupy osób było to nieprawdopodobnie dziwne, widzieć, jak ci ludzie, którzy uważali się za lewicujących przedsiębiorców z Doliny Krzemowej, garną się do człowieka, który jest prawicowym populistą - mówi na antenie Jedynki Artur Kurasiński, twórca, przedsiębiorca i inwestor. - Pamiętajmy, że w każdej kampanii wyborczej prezydenci otrzymywali środki na prowadzenie kampanii. To jest miłe, przyjść potem i powiedzieć, że daliśmy np. 100 milionów i chcemy koncesji albo zwolnień podatkowych - zauważa.
30:15 26 01 2025 PODCAST - Nowy Wspaniały świat - Social media w polityce (online-audio-converter.com).mp3 Jak wygląda świat social mediów po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich? (Nowy wspaniały świat/Jedynka)
Jak podkreśla Jakub Dymek, współautor podcastu "Dwie lewe ręce", część dużych korporacji jest w takiej pozycji, w której samo zbieranie i kumulowanie większych majtków przestało być celem samym w sobie. - W dużo większym stopniu chodzi o to, żeby zająć pozycję swego rodzaju "Meta" - to słowo nie jest tutaj przypadkiem - pośredników wszystkich naszych kluczowych usług od płatności przez biometrię. (...) Nie chodzi o to, żeby więcej zarabiać, ponieważ dostęp do gotówki i do linii kredytowych w środku tych korporacji jest olbrzymi - mówi.
Co dalej z TikTokiem?
W niedzielę TikTok wyłączył swoją aplikację w USA w związku z wejściem w życie przegłosowanej przez Kongres w kwietniu ustawy zakazującej dystrybucji i aktualizacji aplikacji na amerykańskim rynku, o ile TikTok będzie nadal kontrolowany przez chiński podmiot, czyli ByteDance. Po paru godzinach ByteDance przywrócił jednak funkcjonowanie aplikacji po zapewnieniu Donalda Trumpa, że firmy udostępniające aplikację nie zostaną pociągnięte do odpowiedzialności za złamanie nowego prawa i że zamierza on zawiesić działanie ustawy.
- Ja mam takie przypuszczenie, że kwestia TikToka będzie bardzo silnie skorelowana z tym, jaki wpływ na Elona Muska mają komuniści z Pekinu, ponieważ to wcale nie jest tak, że Trump powie, że trzeba zabronić. To była wyłącznie wola chińskich decydentów - ocenia Jakub Dymek.
Czy algorytmy wybiorą nam prezydenta?
Ponadto audycja przybliżyła potencjalne skutki działania amerykańskich platform społecznościowych dla polskiej sceny politycznej, stawiając pytanie "Czy algorytmy wybiorą nam prezydenta?".
- Mamy do czynienia z tanimi dobrami czy platformami, które działają tak, jak jest nam wygodnie, dopóki państwo na to pozwala - mówi Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon. - Cały czas świat jest podzielony na państwa, które mają swoje interesy. Nie wiem, czy zawsze na pewno grają na interes ekonomiczny, na pewno grają na interes militarny - podkreśla.
W poprzednich odcinkach z cyklu:
***
Tytuł audycji: Nowy wspaniały świat
Prowadziła: Karolina Korwin-Piotrowska
Goście: Artur Kurasiński (twórca, przedsiębiorca i inwestor), Jakub Dymek (współautor podcastu "Dwie lewe ręce"), Katarzyna Szymielewicz (prezeska Fundacji Panoptykon)
Data emisji: 26.01.2025 r.
Godzina emisji: 16.10
ans/kor