Tajemnice fotografowania, czyli co nam wolno, a czego nie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 12:03
- Kiedy naciskam spust migawki staję się twórcą i już podlegam ochronie prawnej – mówi Marcin Bójko, redaktor naczelny magazynu "Digital Foto Wideo".
Audio

Kiedy możemy robić zdjęcia, a kiedy nie? Kiedy musimy prosić o zgodę na publikację osób na nich widocznych? Z tymi i wieloma innymi pytaniami zetknęli się wszyscy, którzy kiedykolwiek zapragnęli wykonywać zdjęcia nie tylko do prywatnego zbioru.
Oto kilka złotych zasad, o których należy pamiętać:

Nie wszystko możemy fotografować
- Dzisiaj zakaz fotografowania obejmuje bardzo niewiele obiektów w Polsce. W większości wypadków są to obiekty o znaczeniu strategicznym, czyli elektrownie, ambasady, również tereny prywatne – wymienia Marcin Bójko.

Zgoda na publikację wizerunku
Jest wymagana, jeśli na zdjęciu rozpoznawalne są mniej niż trzy osoby.

Prawa do swojego dzieła
– Jeżeli opublikujesz moje zdjęcie i zrobisz na tym fortunę, to ja mam prawo do tej fortuny – wyjaśnia gość Czwórki.

Fotografowanie istniejących dzieł, utworów itp.
- W myśl prawa autorskiego utworem jest kawałek muzyczny. Mogę sfotografować partyturę, ale mogę też sfotografować budynek. To wszytko są utwory prawa autorskiego, tylko że ja robiąc zdjęcie, stworzyłem nowy utwór – tłumaczy Marcin Bójko.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy można robić zdjęcia w supermarketach, co zrobić, gdy na stronie internetowej klubu muzycznego jest zdjęcie, na którym Cię widać, a także między innymi, czy można fotografować Wawel, posłuchaj fragmentu "Czwartego Wymiaru"! Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

KaW

Zobacz więcej na temat: fotografia prawo POLSKA kawa
Czytaj także

Odnaleziono pośmiertną fotografię Chopina!

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2011 11:40
W czwartek Władysław Żuchowski, właściciel gdańskiej Galerii Fotografii "Cyklop" ogłosił odkrycie trzeciego zachowanego zdjęcia genialnego kompozytora. Specjaliści badają jego autentyczność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzinne fotografie to niekiedy dzieła sztuki

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 06:40
Fotografie to" świadkowie" czasu. Często pamiętają momenty, o których my dawno zapomnieliśmy. Przywołują wspomnienia i ukazują zmieniającą się rzeczywistość. Często bawią. I to jak!
rozwiń zwiń