W 3D… również zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2011 21:14
– Zdjęcia fotografuje się w 3D, tj. w trzech wymiarach. Trzeba wykonać zdjęcie podwójne, dla prawego i lewego oka, takim specjalnym sprzętem, czyli dwoma zsynchronizowanymi aparatami – wyjaśniał w "Czwartym Wymiarze" Wojciech Franus, szef działu graficznego National Geographic.
Audio
  • Rozmowa w "Czwartym Wymiarze" o trójwymiarowych zdjęciach

Filmy 3D zdobywają coraz większą popularność. I choć to przecież zdjęcia były pierwsze, to nie tak łatwo było je zamienić na trójwymiarowe. Od kiedy jest to możliwe, do oglądania przestrzeni, głębi i wyjątkowej plastyki obrazu potrzebujemy odpowiedniego sprzętu.

– To jest tak zwany anaglif, czyli technika, dzięki której możemy oglądać zdjęcia przez takie specjalne okularki czerwono-niebieskie, a właściwie cyjanowo-niebieskie. Ta technika pozwala na oglądanie obrazu statycznego, wydrukowanego w trzech wymiarach – wyjaśnia Wojciech Franus.

Zrobione dwoma aparatami zdjęcie trzeba odpowiednio obrobić w programach graficznych – tak powstaje obraz anaglifowy.

Wyjątkową wystawę trójwymiarowych zdjęć "Świat w wersji 3D" można oglądać w podwarszawskich Jankach od soboty 14 maja do niedzieli 29 maja. Później National Geographic odwiedzi ze swoim "trójwymiarowym namiotem" Bydgoszcz, Kraków, Gdańsk, Sosnowiec, Zabrze i Katowice.

A co będzie można zobaczyć na wystawie, dowiecie się słuchając fragmentu audycji "Czwarty Wymiar". Dźwięk znajdziecie w ramce z prawej strony.

KaW

Czytaj także

Świat w 3D? Jeszcze nie...

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2011 09:00
Według Kuby Marcinowicza zaprezentowane na targach CeBIT ekrany 3D niewymagające noszenia specjalnych okularów to niewypał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice fotografowania, czyli co nam wolno, a czego nie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 12:03
- Kiedy naciskam spust migawki staję się twórcą i już podlegam ochronie prawnej – mówi Marcin Bójko, redaktor naczelny magazynu "Digital Foto Wideo".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncertowe fotki

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 08:00
Musimy mieć sprzęt, który daje nam możliwość ustawienia czegokolwiek manualnie: wyłączenia lampy błyskowej czy nastawienia czasu – mówił o robieniu zdjęć na koncertach Michał Herman, fotograf.
rozwiń zwiń