Wszystkie tajemnice polskich stadionów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 21:00
Jak zbudowany jest dach Stadionu Narodowego? Czym różni się konstrukcja warszawskiego obiektu od tego we Wrocławiu? W Czwórce odkrywamy sekrety obu stadionów.
Audio
  • Tajemnice polskich stadionów - materiał Radomira Wita

Dach stołecznego stadionu jest jedyny w swoim rodzaju – nie tylko w Polsce, ale także w skali całej Europy. – Służy przede wszystkim do przysłaniania murawy, umiejscowiony jest na środku boiska i działa na zasadzie parasola – opowiadają twórcy obu stadionów,  Zbigniew Pszczulny i Mariusz Rutz z JSK Architekci. - Otwiera się około 20 minut. Obliczony jest na użytkowanie również w ziemie.

Podobne konstrukcje dachowe są m. in. we Frankfurcie nad Menem, ale zdaniem.. nie możliwe jest otwieranie ich w zimie. – Pierwszy mecz Euro 2012 w Warszawie odbył się przy zamkniętym dachu – mówią twórcy stadionu. – Dach ten był zamknięty w sumie przez 3 dni z rzędu, więc temperatura, która była na stadionie nie zadowalała nie tylko kibiców, ale i piłkarzy.

Pierwsze mecze Euro 2012 odbywały się na Stadionie Narodowym w Warszawie, kolejne zaplanowano we Wrocławiu. Tamtejszy stadion różni się jednak od tego stołecznego. – Są zupełnie różne dachy: warszawski jest lekki i częściowo przepuszczający światło, a we Wrocławiu – ciężki, ze stalowym pokryciem. Ze szkła wykonana jest wyłącznie część środkowa, by zapewnić dostęp światła do murawy – tłumaczą architekci.

Ale stadiony to przecież nie tylko miejsca, w których odbywają się sportowe rozgrywki. Powinny więc wyglądać na tyle estetycznie, by cieszyć  oczy mieszkańców i turystów. W tym celu SA odpowiednio podświetlane.

Dowiedz się więcej o konstrukcji obu stadionów, różnicach w ich budowie i poznaj szczegóły technologii, które wykorzystano przy ich konstruowaniu. Posłuchaj całego materiału Radomira Wita i rozmowy z ekspertami z JSK Architekci w "Czwartym wymiarze".

(kd)

Czytaj także

Czy Euro to zmarnowana szansa dla kultury?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 18:00
Czy da się jeszcze coś zrobić, aby odnieść choć częściowo kulturalny sukces podczas EURO? - o to czwórkowi redaktorzy zapytali eksperta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niech "Kibice śpiom gdzie chcom"!

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 14:00
Organizatorzy akcji apelują do służb miejskich, by nie karały mandatami fanów piłki nocujących w miejscach użyteczności publicznej. Sami załatwiają darmowe noclegi w hotelach!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Etno 2012 alternatywą dla piłkarskich mistrzostw

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 07:00
Szał ogarnął już kibiców w całej Europie. Warto jednak trochę zwolnić i wybrać się na festiwal filmowy, by zobaczyć filmy o ludziach, którzy kochają piłkę nożną.
rozwiń zwiń