Końskie poduszki powietrzne

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 08:47
Jeździectwo sport polegający na idealnej współpracy dwóch żywych organizmów - jeźdźca i konia. Gdzie tu miejsce na nowe technologie... a jednak...
Audio

"Koń jaki jest każdy widzi" napisał kiedyś w encyklopedii Benedykt Chmielowski i to stwierdzenie ma wiele racji. Jeździectwo jako sport jest już o wiele bardziej złożone. Taki WKKW - czyli wszechstronny konkurs konia wierzchowego, czyli konkurencja uznawana za najtrudniejszą w jeździectwie, składa się zarówno z próby ujeżdżenia, bardzo trudnej próby terenowej oraz konkursu skoków. W WKKW zarówno jeźdźcy jak i konie muszą być doskonale wytrenowani i mieć świetną kondycję oraz wrodzone predyspozycje do uprawiania tego sportu. I tu z pomocą przychodzi nauka - odpowiednia hodowla i selekcja koni, optymalnie dobrane diety i najnowocześniejsze metody treningowe pomagają odpowiednio przygotować się do startu.

Współcześnie w jeździectwie duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo - zarówno koni jak i jeźdźców. Te pierwsze są pod stałą opieką weterynaryjną, a odpowiednia komisja decyduje czy mogą wystartować w kolejnej konkurencji.

Dla odpowiedniego zabezpieczenia jeźdźców wprowadzono m.in. w próbie terenowej WKKW kaski oraz specjalne kamizelki - jak one są skonstruowane opowiada Paweł Spisak, który na koniu o imieniu Wag startował w igrzyskach w Londynie, a był to już jego trzeci olimpijski występ.

Posłuchajcie załączonego pliku dźwiękowego.

 

Darek Matyja

Zobacz więcej na temat: diety jeździectwo Londyn
Czytaj także

Poczet polskich medalistów z Londynu - Sylwia Bogacka

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 15:00
Wicemistrzyni olimpijska w strzelaniu z karabinu pneumatycznego na dystansie 10 metrów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektronika wdziera się do futbolu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 20:00
Jedna z najbardziej konserwatywnych dyscyplin sportowych - piłka nożna, nie będzie się już dłużej opierać wprowadzeniu nowoczesnych technologii pomagających sędziom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolarstwo jak F1

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 18:34
Rower towarzyszy człowiekowi od około 200 lat. Przez ten czas zmieniała się jego konstrukcja w zależności od tego do jakiej dziedziny kolarstwa był przewidziany.
rozwiń zwiń