Tyczkarska rewolucja fiberglasowa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 09:50
Lekkoatletyka to sport bardzo tradycyjny ale jest jedna konkurencja, w której nastąpiła prawdziwa rewolucja technologiczna - to skok o tyczce.
Audio

Skok o tyczce to jedna z nielicznych konkurencji, w której "rewolucja sprzętowa" sprawiła, że wyniki w bardzo krótkim czasie poprawiły się znacząco. Niektórzy twierdzą, że powstała nawet nowa konkurencja. Najpierw stosowano tyczki drewniane (jesionowe i cedrowe) -  zawodnicy nawet usiłowali się po nich wspinać aż wprowadzono przepis, że podczas skoku nie można zmieniać uchwytu. Pierwszym mistrz olimpijski Amerykanin Hoyt skoczył w 1896 roku 3,40 m, co przy aktualnym rekordzie świata Siergieja Bubki (6,15 w hali) wydaje się wynikiem bardzo skromnym.  

Później próbowano tyczek aluminiowych i stalowych, aż ponad pół wieku temu nastąpiła "technologiczna rewolucja" - pojawiły się tyczki fiberglasowe czyli... z włókna szklanego.
O tajnikach skoku o tyczce w "Czwartym wymiarze" opowiadała jedna z najlepszych polskich tyczkarek wszech czasów - Monika Pyrek.

Posłuchajcie załączonego pliku dźwiękowego.

 

Darek Matyja

Zobacz więcej na temat: Lekkoatletyka
Czytaj także

Elektronika wdziera się do futbolu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 20:00
Jedna z najbardziej konserwatywnych dyscyplin sportowych - piłka nożna, nie będzie się już dłużej opierać wprowadzeniu nowoczesnych technologii pomagających sędziom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolarstwo jak F1

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 18:34
Rower towarzyszy człowiekowi od około 200 lat. Przez ten czas zmieniała się jego konstrukcja w zależności od tego do jakiej dziedziny kolarstwa był przewidziany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Końskie poduszki powietrzne

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 08:47
Jeździectwo sport polegający na idealnej współpracy dwóch żywych organizmów - jeźdźca i konia. Gdzie tu miejsce na nowe technologie... a jednak...
rozwiń zwiń