Ola Jasińska dowiedziała się, że mundur kominiarza ma 13 guzików, które przynoszą mu szczęście. Cztery z tych guzików są szczególnie ważne, bo symbolizują: miłość (guzik na ramieniu), zdrowie (na drugim ramieniu), a kolejne dwa to dobra praca i szczęście. Pod względem ilości guzików kominiarza przewyższa chyba tylko ksiądz, którego sutanna liczy 33 guziki.
Guziki mają różne kształty, różne barwy. Są ozdobne, metalowe, plastikowe, drewniane, kościane, z masy perłowej - a które są najbardziej modne?
- Klient wybiera guziki do własnych potrzeb. Przychodzi tu z tkanina i wybiera- mówi Joanna Jasińska z pasmanterii na warszawskim Mokotowie. - Guziki są najróżniejsze, damskie, męskie, pościelowe, do jeansów, metalowe, plastikowe, dwukolorowe. W tym roku dominowały duże guziki i wielokolorowe, ale w jednej tonacji. Np. w jednym żakiecie 3 guziki o różnych wzorach, ale w tym samym kolorze - dodaje.
Części naszej garderoby w ogóle nie wyobrażamy sobie bez guzików, jednak nie wiadomo komu dziękować, za ten praktyczny wynalazek. - Nie można podać nazwiska osoby, która odpowiada za wynalezienie guzików - mówi Jacek Konik, historyk. - Guziki znane są z Bliskiego Wschodu i z Azji. Jako najstarsze guziki służyły muszle, kości i drewno. Do Europy najprawdopodobniej guziki zawitały dzięki Anglikom w XIII wieku - dodaje.
Jak ewoluowały guziki, kto lubował się w guzikach z nagimi paniami i jaki jest najbardziej znany polski guzik dowiesz się słuchając załączonej audycji Kuby Marcinowicza "Czwarty wymiar".
(pj)