Polska przechodzi z telewizji analogowej na telewizję naziemną cyfrową. Pierwsze województwa będą już wkrótce wyłączone z zasięgu sygnału analogowego. Czym właściwie różni się nowy system od starego? - To dużo więcej programów, o lepszej jakości, z bardzo dobrym dźwiękiem i dostępnych w całym kraju – chwalił gość Czterech Pór Roku Janusz Strzałkowski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Podkreśla, że nowy sygnał jest bezpłatny! Płacimy tylko abonament, tak jak do tej pory.
Nie wszyscy o tym wiedzą, ale teraz na terenie prawie całego kraju można oglądać równolegle programy w systemie cyfrowym i analogowym. Co trzeba zrobić, żeby móc odbierać nowy sygnał? Potrzebne są tylko antena, taka, jaką mieliśmy do tej pory, i odpowiedni telewizor. Jeśli odbiornik jest starszy, trzeba do niego dokupić dekoder.
Większość osób ma telewizory zdatne do odbioru telewizji cyfrowej. Ci, którzy mają starsze modele, wydadzą około 100 złotych za dekoder. Można go zakupić znaleźć w każdym sklepie rtv.
Bardzo wielu osób problem zmiany sygnału nie dotyczy. Według gościa Jedynki obecnie około 30 procent Polaków odbiera tylko telewizję naziemną. Pozostali mają telewizję cyfrową lub satelitarną, a więc nie muszą się przejmować zmianami..
Trochę zamieszania jest z telewizorami. Jeśłi odbiornik jest w miarę nowy, zakupiony w ostatnich latach, to zapewne ma wbudowany dekoder w systemie MPEG4. Przy zakupie telewizora trzeba się jednak upewnić, czy wybraliśmy właściwy. Jednego ze słuchaczy Jedynki oszukano - sprzedawca zapewnił, że wybrał odpowiedni odbiornik, nawet z naklejką "z wbudowanym tunerem do telewizji cyfrowej". Okazało się potem, że odbierał tylko dźwięk. Według gościa Jedynki, telewizor miał wbudowany dekoder w starszym systemie MPEG2. A nam potrzebny jest dekoder MPEG4.
Jeśli kupujemy telewizor z ”przestrzałym” dekoderem, sprzedawca powinien poprosić o oświadczenie, że naumyślnie chcemy nabyć sprzęt ze starszym systemem kodowania. Część osób może zdecydować się na takie rozwiązanie, bo będzie tańsze, nawet jeśli będą musieli dokupić dekoder. Jeśli natomiast mają miejsce oszustwa, warto zawiadomić Państwową Inspekcję Handlową.
Nie płacimy dodatkowo żadnego abonamentu za naziemną telewizję cyfrową. Pierwsze trzy multipleksy będą bezpłatne - to pewne. Powielają one ofertę analogową, i dodają kolejne programy. Być może płatne będą kolejne multipleksy, jeśli powstaną w przyszłości.
Gość Czterech Pór Roku Janusz Strzałkowski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej; fot. Polskie Radio
Rozmawiał Roman Czejarek
agkm