Bardzo ważną postacią w świecie komputerów osobistych był Jack Tramil, który naprawdę nazywał się Jacek Trzmiel i pochodził z Łodzi. To jemu zawdzięczamy długie wieczory spędzone przy komputerach Commodore i Atari.
- Wielu starszych słuchaczy zawdzięcza mu swoje dzieciństwo - mówi Paweł Kamiński z technologie.gazeta.pl. - Jacek Trzmiel jest odpowiedzialny za dwie największe firmy robiące komputery, które swego czasu służyły do gier, programowania, robienia muzyki, właściwie do wszystkiego, bo były jedynymi komputerami jakie były dostępne na rynku. Jest odpowiedzialny za Commodore 64. Kiedy wyemigrował do Stanów najpierw prowadził firmę, która naprawiała maszyny do pisania, potem chciał robić kalkulatory, próbował kupić firmę Apple, a w końcu zdecydował się na robienie komputerów pod własną marką. Stworzył firmę Commodore Business Machines International - opowiada ekspert.
Jacka Tramila pożegnaliśmy w kwietniu 2012 roku - więcej o tej postaci i jej wynalazkach dowiesz się słuchając załączonego dźwięku.
W październiku 2011 roku odszedł Steve Jobs. To guru nowych technologii. - Wszyscy robi tablety i tego typu wynalazki wcześniej, a jednak nie trafili w dobry moment - trzeba było być wizjonerem, żeby tego dokonać - mówi Norbert Cała z "iMagazine". Jakim był człowiekiem, jakim szefem. Jak zmienił świat nowych technologii i jak ewoluował rynek po jego śmierci, a także jak na jego stanowisku radzi sobie Tim Cook - dowiesz się słuchając materiału Kamila Jasińskiego w audycji "Czwarty Wymiar".
100 lat dożył Steve Kordek, nazywany królem flipperów. Co prawda, nie wymyślił pinballa, ale udoskonalił go, doprowadzając do formy, w jakiej znamy grę obecnie. Skonstruował łapki nazywane flipperami.
- Flippery to właściwie osiemnastowieczny wynalazek, wywodzący się z elektronicznego bilarda, który przez 200 lat ewoluował do najeżonego elektroniką urządzenia, które dziś znamy jako flippery - mówi Konrad Buczyński Polskie Stowarzyszenie Flipperowe. Co więc wymyślił Steve Kordek, który przedstawiał się jako Szczepan, że flippery stały się tak bardzo popularne - posłuchaj "Czwartego Wymiaru" i dowiedz się więcej.
(pj)