Dawnych wodociągów czar

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 18:03
Kilometry rur dostarczają wodę do warszawskich mieszkań. Jeszcze niedawno ta woda była niesmaczna i śmierdząca. W 1982 roku odkryto dlaczego.
Audio
  • Warszawskie wodociągi - z Archiwum Polskiego Radia (Czwarty wymiar/Czwórka)
Filtr powolny w warszawskich filtrach Lindleya
Filtr powolny w warszawskich filtrach LindleyaFoto: źr. Wikipedia/CC/Jakub Bułas

Filtry w Warszawie zostały wybudowane w latach 1883-1886. Od tamtego czasu warszawiacy cieszą się tym systemem, usprawnianym i ulepszanym od lat. 

W 1965 roku reporterka Polskiego Radia z audycji "Na warszawskiej fali" wybrała się do Warszawskich Systemów Wodociągowych, by sprawdzić jak to wszystko działa.

- Cały budynek przepompowni zakładów filtrów pospiesznych podzielony jest na dwie kondygnacje - relacjonowała. - Na dolnym poziomie znajduje się hala maszyn, właściwa przepompownia, na górnym poziomie filtry pospieszne. Nadzór nad nimi sprawuje starszy majster pan Wacław Pokropiński i kolega Parypiński - dodała.
Każdy filtr to jest otwarty zbiornik wodny. Pod wodą znajduje się warstwa filtracyjna z pisaku, pod nią warstwa żwiru, a na dnie - dren.
W audycji "Dialog i zbliżenia" w 1980 roku dziennikarzy zafrapowała Gruba Kaśka, budynek studni miejskiej stojący w korycie Wisły. Gruba Kaśka codziennie pompuje wodę z systemu podziemnych drenów do wodociągu praskiego. Aby dotrzeć do tej studni reporterka pokonała 300-metrowy korytarz pod rzeką.
W 1982 roku Warszawskie Wodociągi odwiedził ówczesny prezydent Warszawy, gen. Mieczysław Dębicki - udało mu się rozwikłać tajemnice warszawskiej wody, która w owym czasie była czysta, jednak niesmaczna i śmierdząca.
Posłuchaj załączonego nagrania z audycji "Czwarty Wymiar", gdzie przypominamy dźwięki z dawnych lat, wyszukane w Archiwum Polskiego Radia.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka
Czytaj także

Busem przez świat

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 15:00
Projekt “Busem przez Świat” powstał w grudniu 2009 roku w głowach piątki studentów ze Świdnicy. Głównym celem jest zwiedzenie świata przy jak najmniejszym nakładzie finansowym podróżując starym VW T3 kupionym za grosze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Okoński: futbol jest jak nałóg

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 13:00
Pierwsze kroki w kibicowaniu stawiał na stadionie Okocimskiego, kolejne na Cracovii. Od 1987 roku emocjonalnie związany z londyńskim Tottenhamem. Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego” oraz autor książki "Futbol jest okrutny". Michał Okoński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedzenie jest w modzie i filmie!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 12:51
W ostatnim czasie zaczynamy bardziej interesować się tym, co jemy. Stawiamy na ekologiczne i lokalne produkty. Nic dziwnego, że kulinariami zainteresowali się też organizatorzy Planet+ Doc Film Festival.
rozwiń zwiń