Jak rozpoznać fałszywe pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 12:00
Kiedyś podrabianie banknotów było trudne, dziś coraz częściej fałszywki trafiają do naszych portfeli. Wykrycie takich "pieniędzy" jest jednak możliwe, wystarczy wiedzieć, jak to zrobić.
Audio

Zabezpieczeń, którymi można się sugerować jest… aż kilkanaście. – Wszystko zależy od tego, jak dużą wagę przywiązujemy do szczegółów – tłumaczy Tomasz Jaroszek z serwisu Bankier.pl. – Inna jest m. in. gramatura papieru, na których drukowane są pieniądze.

Najstarszą metodą sprawdzenia jakości banknotów, które mamy w ręku jest obejrzenie ich "pod światło". – Przy białym świetle na banknocie widać najwięcej znaków – tłumaczy Jaroszek. – Wystarczy zwykła lampka, którą mamy w mieszkaniu.

Poza tym prawdziwe banknoty zmieniają się, gdy patrzymy na nie pod różnym kątem. – Banknoty zachowują się trochę jak obrazek 3D – tłumaczy gość Czwórki. – Nie mogę powiedzieć, że wszystkie, bo pamiętajmy, że na przykład banknot 200-złotowy ma po prostu hologram.

Tymczasem drukowanie pieniędzy i wymyślanie ich zabezpieczeń, to już właściwie odrębna gałąź sztuki. – To jeden wielki wyścig – opowiada Jaroszek. – Zaraz po tym, jak stworzone zostanie kolejne zabezpieczenie, kreatywni fałszerze wymyślą sposób, by je podrobić.

Pod względem liczby zabezpieczeń, zdaniem Tomasza Jaroszka, polskie banknoty są dobrze strzeżone. – Ale z drugiej strony nasi fałszerze też są jednymi z najlepszych na świecie w tego typu rankingach – mówi Jaroszek. – Na przykład w USA polscy fałszerze wpadli właśnie dlatego, że ich podróbki były… lepszej jakości od oryginałów.

Więcej  o tym, na czym polegają zabezpieczenia pieniędzy oraz jak wykryć, czy banknoty, które mamy są fałszywe, dowiesz się słuchając całej rozmowy z audycji "Czwarty wymiar", albo oglądając ją po kliknięciu w ikonkę filmu.

(kd)

Czytaj także

Cykl audycji pod hasłem "Stop Kryzysowi"!

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 14:30
Mamy za sobą 16 tygodni z cyklem audycji w ramach projektu NBP "Stop Kryzysowi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stop kryzysowi: strefa euro a sprawa polska

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 15:32
To, że Polska wejdzie do europejskiej strefy walutowej jest przesądzone. Klamka zapadła w momencie podpisania przez nasz kraj traktatu akcesyjnego. Wciąż otwarte pozostaje natomiast pytanie, kiedy to nastąpi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twoje pieniądze w zasięgu sieci

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 19:25
Dziś znacznie częściej niż przez bankowe okienko na nasze konta zaglądamy za pośrednictwem internetowej witryny. Czy bankowość elektroniczna wyprze tradycyjne banki i czy jest bezpieczna - nad tymi kwestiami zastanawialiśmy się w audycji "Czwarty wymiar".
rozwiń zwiń