Logo Fiata - jak to było?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 18:23
Wiele marek samochodów rozpoznajemy po znaczkach. Ola Jasińska sprawdziła, co się kryje pod dzisiejszym logiem Fiata i jak wyglądały jego wcześniejsze wersje.
Audio
Fiat 126 p
Fiat 126 pFoto: źr. Wikipedia/public domain

Dużo się ostatnio mówi, że obecne logo Fiata bardzo nawiązuje do pierwszego emblematu firmy z 1899 roku. A jednak to dawne wyglądało zupełnie inaczej.

- Pierwszy emblemat Fiata był bardzo prosty. Była to prostokątna metalowa tabliczka. Znajdowała się na niej pełna nazwa firmy: Fabbrica Italiana di Automobili Torino i numer egzemplarza samochodu - opowiada Jacek Dobkowski dziennikarz "Auto, motor i sport". - To był jedyny emblemat, który prezentował całą nazwę firmy - dodaje.

Już w 1901 roku zrezygnowano z pierwszego emblematu i stworzono nowy. 1904 rok to kolejne innowacje i dodanie elementów secesyjnych.

- Dużą zmianę natomiast przynoszą lata 20. Pojawia się koło i napis Fiat na białym tle, a wokół wieniec laurowy - wyjaśnia ekspert. - W latach 30. powstaje prostokątna pionowa tabliczka, którą możemy ogladać do 1968 roku we Włoszech, a w Polsce trochę dłużej.
Kiedy powstało logo składające się z 5 skośnych kresek, które niektórzy pamiętaja, gdy zdobiło "maluchy" stojące przed blokami oraz jak powstało najnowsze logo marki dowiesz się słuchając audycji Kuby Marcinowicza "Czwarty wymiar".
(pj)


 

Czytaj także

A może telewizor do samochodu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 18:38
W audycji "Czwarty wymiar" prezentowaliśmy prezenty, które uszczęśliwią nie tylko kierowców, ale i ich pasażerów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dojazd samochodem do pracy wpływa na otyłość

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 11:45
Otyłość i różne zaburzenia metaboliczne grożą osobom, które dojeżdżają samochodem do pracy – wynika z badań opublikowanych przez pismo "American Journal of Preventive Medicine".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Załaduj do pełna, czyli jak się jeździ samochodem na prąd

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 12:30
Nie wydaje dźwięku, nie zanieczyszcza powietrza, ma tanie zasilanie i można go doładować we własnym garażu. Czy samochód elektryczny stanie się przebojem polskich dróg?
rozwiń zwiń