Post Super Dutch, czyli holenderska wizja świata

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 15:40
- Określenie "Super Duch" pojawiło się w latach 90., u szczytu popularności holenderskich architektów, których dokonania prezentujemy w ramach projektu - mówi Kaja Pawełek, kuratorka przeglądu "Post Super Dutch".
Audio
  • "Post Super Dutch", czyli holenderska architektura prezentuje się w Polsce (Stacja Kultura/Czwórka)
Na początku nowego milenium architektura holenderska uchodziła za najseksowniejszą na świecie, Prawdziwym końcem tego heroicznego okresu okazał się jednak kryzys roku 2008, który dokonał brutalnej korekty wyobrażeń i aspiracji szczególnie młodszej generacji architektów
Na początku nowego milenium architektura holenderska uchodziła za najseksowniejszą na świecie, Prawdziwym końcem tego heroicznego okresu okazał się jednak kryzys roku 2008, który dokonał brutalnej korekty wyobrażeń i aspiracji szczególnie młodszej generacji architektówFoto: Pixabay/na4ev/dom. publiczna

Program zaprezentowany zostanie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, w Nowym Kinie Pałacowym w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz w krakowskim Kinie pod Baranami. Znajdą się w nim filmy dokumentalne o architekturze, ale także produkcje autorstwa samych architektów. - Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nie tylko architekturą, ale także zmieniającym się krajobrazem miast, bo wiele z tych filmów opowiada o tym, jak mieszkańcy mogą wpływać na kształt swojego najbliższego otoczenia - wyjaśnia gość Czwórki.

W audycji opowiadamy o najsłynniejszych obiektach zaprojektowanych przez holenderskich architektów i instalacji rekonstruującej zniszczoną Fukushimę. Przegląd potrwa od 10 do 26 czerwca 2016 roku. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kaja Pawełek (kuratorka projektu)

Data emisji: 9.06.2016

Godzina emisji: 10.00

kul/pj


Czytaj także

Filip Springer. "Arogancja niszczy naszą przestrzeń"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 13:31
- Architekci mają nam służyć. Budynki nie powstają po to, by je podziwiać, ale po to, żeby w nich spać, siedzieć, rozmawiać , jeść czy uczyć się - tłumaczy Filip Springer, autor reportaży i książek o architekturze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamek w Łańcucie i inne skarby Podkarpacia

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 10:37
Łańcut - według niektórych mekka randkowiczów, melomanów i miłośników architektury. Z pewnością jednak tamtejszy Zamek Lubomirskich i Potockich urzeka bogactwem i rozpala zmysły historyków.
rozwiń zwiń