Polska na pocztówkach. "Zakaz zdjęć w deszczu"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 13:50
- Przez 3 lata, w masce na twarzy, robiłem dokumentację w archiwum instytucji produkującej pocztówki. Tak powstał album "Latem w mieście", który działa jak wehikuł czasu - opowiada fotografik Mikołaj Długosz.
Audio
  • Mikołaj Długosz - fotografik i artysta wizualny - opowiada o Polsce na pocztówkach z lat 70. i 80. (Stacja Kultura/Czwórka)
Bocian jako symbol Polski często bywał natchnieniem dla autorów zdjęć do pocztówek (zdj. ilustracyjne)
Bocian jako symbol Polski często bywał natchnieniem dla autorów zdjęć do pocztówek (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/wpaczocha/dom. publiczna

W książce oglądać możemy pocztówki z lat 70. i 80. - W tym okresie fotografowie mogli robić zdjęcia tylko podczas słonecznych dni. Zachmurzone niebo na pocztówkach było zakazane. Podobnie jak bałagan, śmieci albo ruiny - tłumaczy gość Czwórki. - Ale rzeczywistość nie dała się jednak tak łatwo zmanipulować - dodaje.

Mikołaj Długosz wyjaśnia także, dlaczego chwasty były dominantą kompozycyjną pocztówek w PRL i zdradza, jak ówczesną rzeczywistość w jego albumie zdiagnozowała Dorota Masłowska.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Mikołaj Długosz (fotografik, artysta wizualny, twórca albumu "Latem w mieście")

Data emisji: 17.08.2016

Godzina emisji: 11.16

kul/pj

Czytaj także

Sześć rozmów o wartościach z różnych bajek

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 13:31
- Każdy z sześciorga moich rozmówców cierpi na deficyt cynizmu, czyli coś bardzo pozytywnego - mówi Konrad Kruczkowski, autor książki "Halo człowiek". - To wartość bardzo dziś ważna - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rebeka" Daphne du Maurier - klasyk powieści grozy

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 13:46
Idealnym kompanem sierpniowych, chłodniejszych wieczorów jest książka. "Rebeka" to jedna ze 100 najlepszych pozycji kryminalnych wszech czasów.
rozwiń zwiń