Hanna Wróblewska pełni także funkcję komisarza Pawilonu Polskiego na 57. Biennale w Wenecji, a w "Stacji Kultura" opowiadała, kto w tym roku na wydarzeniu Polskę będzie reprezentował. - Sharon Lockhart to związana z Polską amerykańska artystka. Jej twórczość krąży wokół dorastania, okresu, kiedy człowiek przestaje być dzieckiem - zdradzała zaproszona ekspertka. Pewnie dlatego właśnie ta fotografka i twórczyni filmów zainteresowała się postacią Janusza Korczaka.
Hanna Wróblewska Coraz częściej dostrzegamy młodzież jako pełnoprawnych partnerów. To osoby w trudnym okresie życia, które muszą się ustosunkować do tego, co się dzieje na zewnątrz
Punktem wyjścia dla Sharon Lockhart jest Mały Przegląd, tworzone w międzywojniu pod pieczą Korczaka pismo o dzieciach i dla dzieci. - Każdy z nas zna korczakowską utopię, aby dzieci miały swój głos w społeczeństwie - tłumaczyła Hanna Wróblewska. Prestiżowa wystawa w Wenecji i projekt Lockhart stał się więc przyczynkiem do reedycji i przetłumaczenia na angielski 60 numerów Małego Przeglądu. W wyborze numerów pisma brały udział dziewczyny z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rudzienku, z którymi amerykańska artystka blisko współpracowała.
W Polskim Pawilonie na Biennale w Wenecji, które trwać będzie od 13 maja do 26 listopada, zobaczymy jej film oraz serię zdjęć. Kiedy najlepiej to wydarzenie odwiedzić, jakie inne polskie akcenty będzie można na Biennale zobaczyć oraz co decyduje o popularności danego pawilonu - o tym także Katarzyna Kornet rozmawiała z Hanną Wróblewską.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Katarzyna Kornet
Gość: Hanna Wróblewska (dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki oraz komisarz Pawilonu Polskiego na 57. Biennale w Wenecji)
Data emisji: 20.02.2017
Godzina emisji: 11.07
jsz/kd