Wielkanoc 2017. Naucz się robić pisanki

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 16:10
- Obyczaje związane z pisankarstwem i świętami wielkanocnymi bardzo się na przestrzeni lat zmieniły. Kiedyś były to najważniejsze dni w tradycji chrześcijańskiej. Dziś też warto je celebrować - opowiadały Dorota Jarecka i Natalia Radzka z Muzeum Etnograficznego.
Audio
  • Tradycje wielkanocne, a także warsztaty pisankarskie w Muzeum Etnograficznym (Stacja Kultura/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Natali Dronova/Shutterstock.com

Wiele świątecznych tradycji sprzed lat przeszło już dziś do lamusa. - Wielkanoc poprzedza długi, 40-dniowy post. Kiedyś świętowano jego połowę, czyli "półpoście": robiono sobie różne psoty, terkotano drewnianymi instrumentami. Żartobliwie mówiło się, że to "wyganianie postu". Wówczas zaczynano też przedświąteczne sprzątanie, robiono także pierwsze ozdoby, m.in. pisanki - opowiadały w rozmowie z Michałem Piwowarkiem. Jak podkreślały, dziś też warto do Świąt odpowiednio się przygotować.

Warsztaty i targi pisankarskie odbędą się w weekend 1-2 kwietnia w Muzeum Etnograficznym. Pod okiem artystek z całego Mazowsza będzie można nie tylko samodzielnie wykonać pisanki, ale również palmy wielkanocne. Jakie tradycje związane były z lanym poniedziałkiem i skąd wzięły się niektóre wielkanocne ozdoby? Które z tradycji nich zostały już trochę zapomniane i jak wyglądał będzie tegoroczny "wielkanocny etnodesign"? Tego dowiesz się, słuchając nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Natalia Radzka, Dorota Jarecka (Państwowe Muzeum Etnograficzne)

Data emisji: 27.03.2017

Godzina emisji: 10.10

kd/jsz

Czytaj także

Krzysztof Kiersznowski, Piotr Miazga i ich "Tajna misja" w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 15:58
- Spektakl został świetnie przyjęty w Warszawie. Z owacjami na stojąco - podkreślali goście Czwórki, aktorzy Krzysztof Kiersznowski i Piotr Miazga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biblia w skróconej wersji. "Rzecz o Bogu na wesoło"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 16:50
- Wzięliśmy na warsztat przypowieści biblijne i potraktowaliśmy je nieco z przymrużeniem oka. Odkąd gramy to przedstawienie, jeszcze sie nie zdarzyło, żeby publiczność nie zanosiła się śmiechem - opowiadają współtwórcy "Biblii w skróconej wersji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Peszek jako Helge i jego teatralna "Uroczystość"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 15:46
W audycji "W to mi graj" rozmawialiśmy m.in. z Janem Peszkiem, odtwórcą głównej roli - postaci Helgego - w spektaklu "Uroczystość" w reżyserii Grzegorza Jarzyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat Numer Trzy. "Teatr bez szansy na sukces"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 15:00
- Teatr, do którego pojechałem, mieści się w miejsowości leżącej za Uralem, właściwie na Syberii. Tamtejsi aktorzy robią sztukę i żyją sztuką bez najmniejszej szansy na sukces - mówi Jacek Matecki, autor reportażu "Dramat Numer Trzy".
rozwiń zwiń