Minstrel show. O granicach żartów w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 16:50
- Minstrel show narodził się w Ameryce, w XIX wieku i miał pokazywać stereotypy dotyczące czarnoskórej ludności. Z czasem ten typ widowiska stał się głosem w dyskusji o tym, jak funkcjonują i do czego służą żarty we współczesnej kulturze - mówią twórcy spektaklu "Gdzie jest Zip Coon?".  
Audio
  • "Gdzie jest Zip Coon?" - o spektaklu, który bada granice żartów (Stacja Kultura/Czwórka)
Filmowcy, twórcy teatralni i literaci często w swoich pracach zadają pytanie o granice żartów. Czy żart może stać się mechanizmem przykrywającym przemoc i usprawiedliwiającym wyzysk? A może przeciwnie  jest narzędziem rozbrajającym opresję? (zdj. ilustracyjne)
Filmowcy, twórcy teatralni i literaci często w swoich pracach zadają pytanie o granice żartów. Czy żart może stać się mechanizmem przykrywającym przemoc i usprawiedliwiającym wyzysk? A może przeciwnie – jest narzędziem rozbrajającym opresję? (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/rogistok

Czytaj także
teatr 1200.jpg
Julia Skrzynecka: nie tworzę światów na żądanie

W takiej konwencji utrzymany jest spektakl w reżyserii Agaty Baumgart "Gdzie jest Zip Coon?" - Cała sztuka opiera się na języku. Co wolno mówić, a czego nie wolno i co wykracza poza granice przyzwoitości - opowiada twórca koncepcji widowiska, Maciej Hanczewski.

Czemu współcześnie mają służyć spektakle typu minstrel show i jak wyglądają żarty w ekstremalnej formie? Zapraszamy do wysłuchania materiału Oli Opali.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Materiał przygotowała: Ola Opala

Data emisji: 7.08.2017

Godzina emisji: 11.50

kul/ag

Czytaj także

Teatr na walizkach. "Zapraszamy nawet w klapkach"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 17:00
- Przez 5 lat istnienia teatru nikt nie napisał ani jednej złej opinii o naszych spektaklach. W dobie powszechnego hejtu uważam, że to duże osiągnięcie - przekonuje reżyser i producent Jan Jakub Należyty, organizator letniej akcji "Teatr na walizkach" Teatru Komedia w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cracovia Danza. "Taniec jako wehikuł czasu"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 13:00
- Wraca moda na tańce dworskie, o czym świadczy choćby popularność filmów wg powieści Jane Austen. I u nas można się tego nauczyć - mówi Romana Aniel, dyrektor festiwalu oraz baletu "Cracovia Danza". 
rozwiń zwiń