- W Muzeum Narodowym we Wrocławiu staramy się działać z pewną dozą wyobraźni. Aby obiekt artystyczny zaistniał w przestrzeni muzealnej, trzeba zadać sobie ogromny trud i wysiłek - mówił Piotr Oszczanowski. W 2016 roku, w którym Wrocław był Europejską Stolicą Kultury, tamtejsze Muzeum Narodowe odwiedziło aż 600 tysięcy osób, a instytucja zyskała zupełnie nową przestrzeń - Pawilon Czterech Kopuł, w którym prezentowana jest sztuka współczesna. - To miejsce robi magiczne wrażenie i ma niezwykle burzliwą historię - zdradzał gość "Stacji Kultura". Co w Pawilonie zobaczymy w 2017 roku?
Piotr Oszczanowski Wystawy nie rodzą się na kamieniu. Praca nad nimi trwa długo i jest wysiłkiem wielu osób
Na pewno godna uwagi będzie planowana na jesień wystawa "Moda i kino. Kostiumy z kultowych filmów z kolekcji CeTA we Wrocławiu". - CeTA to Centrum Technologii Audiowizualnych, sąsiad Pawilonu Czterech Kopuł - opowiadał Piotr Oszczanowski. - To tu powstały niektóre z kultowych polskich filmów. Dlatego oprócz kostiumów na wystawie chcemy pokazać też sztukę scenografii - dodał.
A jakie niespodzianki czekają na zwiedzających gmach główny Muzeum Narodowego we Wrocławiu, dlaczego w otoczeniu Pawilonu Czterech Kopuł warto zgubić się nawet na trzy dni oraz jak udało się przywrócić świetność tego budynku, w którym powstawały kiedyś perły polskiej kinematografii - tego dowiecie się z nagrania całej rozmowy.
"Szafa grająca!" - kultura żydowska przez pryzmat muzyki
***
Tytuł audycji: "Stacja Kultura"
Prowadzi: Katarzyna Dydo
Gość: Piotr Oszczanowski (dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu)
Data emisji: 1.02.2017
Godzina emisji: 11.14
jsz