Zaczytani 2018. Książki dla szpitalnych bibliotek

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 15:23
Ruszyła wielka zbiórka książek w ramach akcji "Zaczytani". Zebrane książki zostaną przekazane do pacjentów 603 szpitali w całej Polsce. W tym roku do akcji przyłączyło się siedem miast: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa i Wrocław.
Audio
  • Uwolnij książkę. Przekaż ją na wielką zbiórkę "Zaczytanych" (Stacja kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Billion Photos

Przez cztery lata działalności fundacja zebrała ponad 700 tys książek, które trafiły do szpitali i hospicjów i domów dziecka w całej Polsce. W akcji udział bierze ponad 800 placówek oświatowych. Tegoroczną odsłonę imprezy rozpoczął aktor Mateusz Damięcki oddając "Zaczytanym" pierwszą książkę. - Książki można oddawać w punktach zbiórek takich jak muzea, szkoły, czy instytucje kultury, które włączyły się do udziału w akcji. Lista punktów znajduje się na stronie internetowej naszej fundacji - wyjaśniała Katarzyna Nawrocka z Fundacji Zaczytani.org.

- Mamy wiele fajnych projektów i nie wszystkie są kierowane wyłącznie do dzieci. Nasz profil zmienił się od pierwszej odsłony, kiedy skupialiśmy się głównie na literaturze dziecięcej - mówiła Agnieszka Pawlak, prezes Fundacji Zaczytani.org. Pomysłodawczyni inicjatywy przekonywała, że Zaczytani to nie tylko coroczna zbiórka książek. - Prowadzimy wiele akcji edukacyjnych. Najmłodszą jest "Zaczytana Akademia" - oddolny projekt edukacyjny, dzięki któremu codziennie w szpitalach siedmiu miast Polski odbywa "Bajkoterapia" - opowiadała.

Jak włączyć się do akcji i jakie książki można oddawać? Czym są tworzone przez fundację "zaczytane biblioteki", "zaczytane ławki" i "bajkoterapia"? Dlaczego czytanie jest tak ważne dla pacjentów szpitali? I co na tegoroczną zbiórkę przekazał aktor Mateusz Damięcki? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Goście: Agnieszka Pawlak (prezes Fundacji Zaczytani.org), Katarzyna Nawrocka, Michał Stępień (z Fundacji Zaczytani.org)

Data emisji: 15.05.2017

Godzina emisji: 10.06

ac/kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariusz Szczygieł: kobiecość pozwala mi pisać

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 15:00
- Każdy mężczyzna ma w sobie trochę kobiety, tak jak każda kobieta ma wewnątrz nieco mężczyzny. Są faceci, którzy tę swoją kobietę wbijają w ziemię. A ja pozwoliłem jej pisać - wyznaje w Czwórce reportażysta Mariusz Szczygieł. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Swing time" czy "Pragnienie"? Najlepsze książki 2017

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 14:26
"Swing time" Zadie Smith, "Pragnienie" i "Śmierć przewodnika rzecznego" Richarda Flanagana, biografia Stanisława Lema według Wojciecha Orlińskiego - w Czwórce sprawdzaliśmy, do których książek warto było zajrzeć w 2017 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zło we mnie. Kinga Michalska o książce "Dziewczyna we mgle"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 16:00
Agent specjalny Vogel zostaje wysłany do sennego, górskiego miasteczka, aby rozwiązać sprawę zaginięcia młodej dziewczyny. Tak zaczyna się akcja zekranizowanej niedawno książki autorstwa Donato Carrisi "Dziewczyna we mgle".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiro Arikawa i japońska opowieść bezdomnego kota

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 14:18
- "Kroniki kota podróżnika" to podróż do wspomnień z dzieciństwa, do przyjaciół, do miejsc, które bohater chce pokazać swemu kotu - mówi Kinga Michalska. - Pojawia się tu też pytanie, kto jest czyim właścicielem - dodaje.  
rozwiń zwiń