- Z jednej strony można powiedzieć, że ten obraz wygląda świetnie - mówi gość Kasi Dydo. - Wszystkie symbole niepodległości są raczej kobietami: Germania, Polonia - więc nie jest to tylko specyfika polska. Natomiast jeśli przejść do realnego życia społecznego, to kobiety w czasach niepodległości, po zrywie, zmianie, rewolucji zwykle znikają z życia publicznego, politycznego i ich prawa w różny sposób są ograniczane - dodaje.
Z wolnościami czy obecnością kobiet na kartach historii czy życiu politycznym jest dużo gorzej Joanna Mytkowska
W Polsce obchody 100-lecia niepodległości nakładają się z obchodami 100-lecia praw wyborczych dla kobiet. Jest to pozytywna, choć nie dość obchodzona rocznica, jak podkreśla gość Czwórki.
Nasza wystawa zajmuje się tym napięciem - dekonstrukcją fantazmatu, że niepodległość dotyczy nas wszystkich, choć dotyczy jednak trochę bardziej mężczyzn Joanna Mytkowska
Wystaw opowiada o zapomnianych konkretnych bohaterkach, kobiecych propozycjach na niepodległość, a także ponadnarodowej prawidłowości ograniczania wpływu kobiet na życie polityczne. Gdzie można zauważyć pozytywne zmiany tej prawidłowości? Czego szuka ta ekspozycja? Co zaskakuje w tym spojrzeniu na niepodległość? Jakie prace zobaczymy na wystawie i kto stoi za jej niesamowitą architekturą? O tym m.in. w nagraniu audycji.
Zapraszamy do wysłuchania Czwórkowych materiałów z cyklu Kobiety Niepodległości w "Stacji Nauka">>>
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Joanna Mytkowska (dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
Data emisji: 7.11.2018
Godzina emisji: 11.18
pj