Powstanie Warszawskie od kuchni. Ziemniak wyżywił Polaków

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 15:40
Mąka z trawy, kawa z żołędzi, marmolada z buraków, jajko i ryba z zmieniaka - tak za pomocą chochli dzielne dziewczyny walczyły, by uczestnicy Powstania Warszawskiego mieli siłę walczyć. 
Audio
  • O tym, co gotowano w trakcie Powstania Warszawskiego opowiada Aleksandra Zaprutko-Janicka (Stacja Kultura/Czwórka)
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys.Foto: CTK/PAP

- Polki w trakcie II wojny światowej na co dzień mierzyły się z wyzwaniem typu "zrobić coś z niczego". I wychodziły z tego zwycięsko - opowiada historyczka Aleksandra Zaprutko-Janicka.

Najsłynniejszą zupą była "plujka". Robiono ją ze zboża przeznaczonego na piwo, co zapewniało uczestnikom Powstania solidne węglowodany Aleksandra Zaprutko-Janicka

Korzystały z tego, co miały pod ręką. Gotowały herbatę z chwastów, używały "leki z bożej apteki". - Chodziły do parku, wyrywały odpowiednie rośliny, odejmowały im korzenie, suszyły, mełły i otrzymywały mąkę - mówi autorka książki "Okupacja od kuchni". 

Powstańcza kuchnia opierała się na zupach, a jedną z najważniejszych ról odgrywał ziemniak. - Musiał udawać jajko, bywał też rybą. Był łatwy w uprawie, a Polki potrafiły przyrządzać go na pierwsze i drugie dani oraz na deser. Robiły też wino z ziemniaka - dodaje historyczka.

POWSTANIE WARSZAWSKIE - serwis specjalny >>>   

Jak smakuje brukiew? Dlaczego warto pić herbatę z pokrzywy? O tym m.in. w materiale Oli Jasińskiej.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 1.08.2019

Godzina emisji: 11.05

kul

Czytaj także

"Jestem Przestrzeń" - muzyka do tekstów Anny Świrszczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 15:43
Tuż przed obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 28 lipca w Parku Wolności w Warszawie odbędzie się koncert premierowy płyty Moniki Borzym pt. "Jestem Przestrzeń". Krążek powstał na bazie tekstów Anny Świrszczyńskiej i muzyki, skomponowanej przez Mariusza Obijalskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pokój na lato" otwiera się na kulturę

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 18:25
W trakcie warszwskiej Nocy Muzeów (18 maja) oficjalnie otwarty zostanie piąty sezon "Pokoju na lato". Cykl imprez wraz z ośmioosobowym zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko otworzy Stanisława Celińska.
rozwiń zwiń