Nigdy "siostrzeństwo" nie istniało bardziej niż w 2019 roku. Widać naszą siłę, to, jak zaczynamy się jednoczyć i wspólnie działać Joanna Bednarczyk
- Demakijaż, czyli Festiwal Kina Kobiet jest historią siostrzeństwa, wspólnych wizji i zainteresowań kinem i feminizmem - opowiada Joanna Bednarczyk i tłumaczy dlaczego mimo wszystko opisując pierwsze odsłony Demakijażu unikały słowa feminizm.
W tym roku organizatorki imprezy postanowiły opowiedzieć o nieoczywistych relacjach współpracy, empatii i troski między dziewczynami i kobietami. Pokazać opór i solidarność kobiet z różnych miejsc na świecie. I porozmawiać o trudnościach w tworzeniu więzi w patriarchalnej, nastawionej na konkurencję i rywalizację rzeczywistości. - W dużej mierze filmy, które znalazły się w programie festiwalu, będą pokazywane przedpremierowo. Przy ich wyborze kierowałyśmy się testem Bechdel-Wallace, który jest używany jako wskaźnik aktywnej obecności kobiet w treściach kultury - wyjaśnia gość Czwórki.
Aby zaliczyć ten test film lub inne artystyczne dzieło musi spełnić trzy warunki: muszą pojawić się w nim co najmniej dwie posiadające imię postaci kobiece, muszą one rozmawiać ze sobą, a rozmowa ma dotyczyć czegoś innego niż tematu mężczyzn. Według mediów zajmujących się filmem oraz społeczności tworzonych przez użytkowników i użytkowniczki baz filmowych, jedynie około połowy filmów spełnia te kryteria.
Jakie filmy zobaczymy w Lublinie? Czy mężczyźni mogą robić "kino kobiet"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Joanna Bednarczyk (organizatorka Festiwalu Kina Kobiet)
Data emisji: 22.10.2019
Godzina emisji: 10.15
kul/ac