Dom Spokojnej Książki. Literatura w dobrych rękach

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 21:12
Rżuchów to licząca około 300 mieszkańców urokliwa wieś położona w województwie świętokrzyskim. To właśnie tutaj Pan Piotr znalazł miejsce dla niechcianej literatury. Na 6-metrowym regale, w stodole przystań znalazło 15 tysięcy opuszczonych książek.
Audio
  • Literacka wioska. Co znajdziemy w Domu Spokojnej Książki? (Stacja kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Rasstock

rastafarian reggae słuchawki muzyka 1200x660.jpg
Jak korzystać z domeny publicznej?

Dom książek, to dom pasjonatów kultury

Piotr Kogut fanem literatury był, jak sam mówi, odkąd nauczył się czytać. Najpierw były to baśnie i książki przygodowe. W jego rodzinnym domu było bardzo dużo książek i to rodzice zaszczepili w nim czytelniczą pasję. Dom Spokojnej Książki w Rżuchowie, to jednak coś więcej niż tylko czytelnia. - Szukałem miejsca, w którym będzie się można spotkać i porozmawiać. To przestrzeń, w której organizujemy warsztaty, odbywają się tam też koncerty. Zimą klimat stwarza kominek, który tworzy przytulną, przyjazną czytelnikowi atmosferę - opowiadał Piotr Kogut, pomysłodawca projektu.

Za każdą książką stoi historia

Czym to miejsce wyróżnia się na tle bibliotek i literackich kawiarni? Wyjątkowe jest m.in. jego położenie. Rżuchów jest niewielką miejscowością w województwie świętokrzyskim. Żeby to miejsce znaleźć trzeba wybrać się w literacką podróż. Dlaczego warto? By zobaczyć spektakl, zasiąść w kameralnym kinie, dowiedzieć się, w jaki sposób pozyskać papier czerpany lub, by przejrzeć imponującą kolekcję 15 tysięcy książek. - Te pozycje mają różne historie. Czasem trafiają od osób prywatnych, czasem ze zlikwidowanych bibliotek, niektórych ludzie pozbywają się, po po prostu coś przestaje być modne. Przyjmujemy je wszystkie. Nie segregujemy ludzi na lepszych i gorszych, nie segregujemy też naszych książek - mówił Paweł Kogut. 

Jak zrodził się pomysł na Dom Spokojnej Książki? Jakie pozycje mają szansę trafić na półki Pana Piotra i Pani Agaty? Jak wypożycza się książki od opiekunów tego miejsca i które mają dla nich szczególne znaczenie? Jakie wydarzania planują w 2020 roku? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Piotr Kogut (pomysłodawca projektu)

Data emisji: 28.01.2020

Godzina emisji: 11.10

ac/kul


Czytaj także

Komiks o Tamarze Łempickiej - polskiej malarce, skandalistce, ikonie epoki jazzu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 17:19
Paryż, lata 20. XX wieku. Polska malarka Tamara Łempicka, przyjaciółka André Gide'a i Jeana Cocteau, jest gwiazdą paryskiej bohemy. Prowokacyjna, wyzwolona artystka wieczorami rzuca się w wir słynnych kabaretów szalonych lat dwudziestych w poszukiwaniu inspiracji, odbiorców jej dzieł i modelek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Maszyny takie jak my", "Pokój motyli", czy kryminały - polecamy książki pod choinkę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 20:39
Polecamy książki, które mogłyby znaleźć się pod choinką. "Maszyny takie jak my" Iana McEwana, czyli powieść o tym, co mogłoby się wydarzyć w latach 80 ubiegłego stulecia, gdyby historia potoczyła się inaczej,a może saga rodzinna "Pokój motyli" Lucindy Riley?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mr. Breakfast". Gdy jedno życie naraz to za mało

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 15:02
To historia trzech równoległych życiorysów pewnego komika, opowiedziana w dowcipnym, lekkim, a jednak skłaniającym do refleksji tonie. - Jest świetna na początek roku. To opowieść o tym, jak mogłoby potoczyć się nasze życie - mówi Kinga Michalska, która zachęcała do zajrzenia do książki "Mr. Breakfast" Jonathana Carolla. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki: "Oficer i szpieg" Roberta Harrisa

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 13:52
"Oficer i szpieg" to oparty na faktach thriller polityczno-szpiegowski. - To także uniwersalna opowieść o tym, jak jeden człowiek może zmienić bieg historii - mówiła Kinga Michalska.
rozwiń zwiń