Rooney udowadnia, że o miłości nie napisano jeszcze ostatniego słowa Kinga Michalska
Studencki esej przepustką sdo świata książki
- Po raz pierwszy Rooney zawróciła w głowie krytykom i czytelnikom, kiedy zadebiutowała powieścią "Conversations with Friends" - opowiada Kinga Michalska. - Ale same wydawnictwa doceniły ją jeszcze wcześniej. Wszystko za sprawą eseju, który napisała w trakcie studiów. Wówczas zgłosiła się do niej agentka z pytaniem, czy pisze prozę. Kiedy Sally powiedziała "tak", zaczęło bić się o nią aż siedem oficyn - dodaje.
olecamy książki - "Testamenty" Margaret Atwood
Nowa wersja starej historii
Po sukcesie "Normalnych ludzi" wielu krytyków zaczęło podkreślać, że irlandzka pisarka znalazła nowy sposób na opisywanie emocji. Że robi to tak, jak czują to dziś młodzi ludzie. - Z pozoru jest to najbanalniejsza historia na świecie. Dziewczyna i chłopak, jedno uczucie i różnice, które ich dzielą - zdradza miłośniczka książek. I dodaje, że to bardzo nietypowy przykład gatunku "young adult". - Już na poczatku mamy odwrócenie ról: ona jest bogata, ale niepopularna; on jest biedny, a jednak uchodzi w szkole za gwiazdę - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - Ponadto problemy, z którymi mierzą się młodzi bohaterowie u Ronney stają się uniwersalne.
"Normalni ludzie" na małym ekranie
Powieść "Normalni ludzie" nominowana była do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award w 2019 r. Historia Connella i Marianne została także przeniesiona na mały ekran, a serial wyreżyserował Lenny Abrahamson.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Kinga Michalska
Data emisji: 31.03.2020
Godzina emisji: 11:40
kul