- Zaczyna się typowym kalendarium ogrodniczym. To informacje o tym co robimy przez 12 miesięcy w roku: co sadzimy, siejemy, co zbieramy. Jak postępujemy z przyrodą. Daję wskazówki, na co zwracać uwagę w danym czasie, na przykład, że w lutym niektóre gałęzie zmieniają kolor, co oznacza, że zaraz będzie wiosna - tłumaczył autor w rozmowie z Czwórka. I jak mówi, jego książka to także poradnik dotyczący tego, jak postępować z tym, co możemy spotkać w naszych ogrodach. - Czyli z owadami, gadami, czy drobnymi ssakami, które mogą występować. Jak je doceniać, i jak z nimi nie walczyć tylko współpracować.
ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>
W książce opisane zostały także żywioły: woda, ogień, ziemię i powietrze. - Radzę, by nie kopać ziemi. Choć wiem, że to bardzo popularne. Możemy ją ściółkować, nakładać kolejne warstwy, ale nie niszczmy jej struktury. W książce tłumaczyę też, jak dopasować rośliny do stanowiska, cienistego, czy słonecznego, i w jaki sposób korzystać z wody - mówił Sebastian Kuliś.
ZOBACZ TAKŻE Powieść "Srebrna droga" - polecamy książki >>>
Łąka na balkonie. Jak stworzyć ogród w wielkim mieście?
Rozdział "Niewidzialne" to to, co wprawia w ruch tkanki - grzyby, mikroorganizmy, ale też to, co chroni glebę, czyli ściółka i to, co karmi rośliny, czyli nawozy. Jak od nasionka wyhodować roślinę, jak się nią opiekować, gdzie ją sadzić? Jak tworzyć małe ekosystemy, będące ostoją dla stworzeń, a równocześnie dające nam pokarm, ulgę i inspirację. Jak z gołej ziemi stworzyć stracony raj - na te pytania odpowiedzi stara się udzielić Sebastian Kuliś w swojej książce. - To ponad 200 stron tekstu, ilustracji i zdjęć, które mają nam pokazać, jak kochać naturę i jej inność. Szanować ją. To pozycja dobra dla wszystkich, tych którzy już mają swoją ziemię i tych, którzy dopiero chcą zacząć taką przygodę - mówił autor w rozmowie z Czwórką.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał przygotowała: Aleksandra Opala
Data emisji: 27.05.2020
Godzina emisji: 11.40
kd