"Przeznaczenie zapisane na szkle". Słuchowisko
Słuchowisko "Przeznaczenie zapisane na szkle". POSŁUCHAJ
Wieczorem po godz. 19.30 zapraszamy na słuchowisko dla dzieci "Z głową w chmurach" opowieść o Jadwidze Piłsudskiej.
Słuchowisko powstało w ramach cyklu 22 słuchowisk historycznych "Dzieci bliżej historii" przygotowanych we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową.
11 listopada gościem "Poranka Dwójki" będzie Gabriela Sierocińska-Dec z Muzeum Historii Polski, rozmowa na temat gry edukacyjnej „Tak zmienił się świat” w ramach XV Przystanku Niepodległość.
Przystanek Niepodległość i gra "Tak zmieniał się świat o historii radia
Rozgrywki rozpoczną się 11 listopada, tematem przewodnim gry online są przemiany komunikacyjne i kulturowe na początku XX wieku, a celem będzie pokazanie, jak radio zmieniło życie społeczeństwa i w jaki sposób dzięki nowoczesnej technice otworzyła się dostępność informacji, oferty edukacyjnej, kulturalnej i sportowej w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Czytaj także:
16.00 – 17.30 - Filharmonia Dwójki Koncert Niepodległa "Kulka – Paderewski – Kulka" (retransmisja koncertu z Teatru Polskiego z 08.11.2020)
"Kulka / Paderewski / Kulka" to wielobarwny muzycznie fresk, który wpisuje się w 160. rocznicę urodzin wybitnego artysty i wielkiego męża stanu. W całości wypełniają go kompozycje Paderewskiego i choć pochodzą z różnych okresów jego twórczości, to doskonale ilustrują niezwykłą muzyczną wrażliwość i nieprzeciętnie twórczy talent.
Inspiracją do powstania projektu „Kulka / Paderewski / Kulka” była „rodzinna fascynacja” kompozycjami Wielkiego Mistrza. Wybitny, utytułowany skrzypek Konstanty Andrzej Kulka już od lat, w duetach z doskonałymi pianistami, wykonuje wszystkie, napisane na skrzypce i fortepian, utwory Paderewskiego.
Jego córkę Gabę Kulkę, pianistkę, nietuzinkową kompozytorkę i charyzmatyczną wokalistkę, zauroczyły kilka lat temu pieśni napisane przez Paderewskiego do wierszy m.in. Asnyka i Mickiewicza.
Czytaj także:
Główną ideą projektu „Kulka / Paderewski / Kulka” jest próba opowiedzenia wybranych dzieł Mistrza językiem pochodzącym z dwóch różnych muzycznych światów, tak aby powstało dzieło spójne, gdzie z różnorodności rodzi się nowa muzyczna wartość. Dzieło które, eksponując ponadczasową wartość kompozycji Paderewskiego, przybliża je estetyce współczesnego odbiorcy zanurzonej drugiej dekadzie XXI wieku.
Z jednej strony projekt „Kulka / Paderewski / Kulka” wypełnią, osadzone w klasycznej manierze, wirtuozerskie wykonania utworów Paderewskiego, które przedstawią tak wybitni artyści jak Konstanty Andrzej Kulka czy Grzegorz Skrobiński.
Z drugiej, czekać nas będzie niezwykła wyprawa do świata muzyki improwizowanej z tak znakomitymi postaciami jak Gaba Kulka i towarzyszący jej, Wojciech Traczyk na kontrabasie i Robert Rasz na perkusji. Rolę wyjątkowego pomostu, który połączy obie te muzyczne rzeczywistości, pełnić będzie doskonała, unikalna w kraju i coraz bardziej rozpoznawalna na świecie Sinfonietta Cracovia pod batutą Jerzego Dybała.
11 listopada w Trójce w specjalnej 3-częściowej audycji spotkają się trzy pokolenia Polaków: 20-, 50- i 80-latków.
Porozmawiamy o tym, co dla nich znaczą wartości takie jak: rodzina, wolność, ojczyzna.
Planowana jest także rozmowa z ekspertem, socjologiem, który podsumuje zmiany i różnice w wypowiedziach poszczególnych generacji.
Na antenie Czwórki o „Przystanku Niepodległość”, ze szczególnym uwzględnieniem gry edukacyjnej, tego dnia liczne wydarzenia także w wersji online;
Czytaj też:
W audycji "Pasjonauci" - "Niepodległa uczy migać", czyli Biuro Niepodległa zaprasza na cykl lekcji języka migowego, wraz z serią filmików o nauce tego języka.
W Muzycznym lunchu wieczór rezydentów – polska muzyka, specjalna audycja Muzyczny lunch poświęcona wydanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia płycie Renaty Lewandowskiej.
11 listopada w "Poranku Polskiego Radia Dzieciom" i w "Popołudniku" będziemy mówić o historii Mazurka Dąbrowskiego.
Przez cały dzień będziemy również wspominać koncerty niepodległościowe "Niepodległość – oczami dziecka".
O koncertach czytaj również:
W Polskim Radiu Chopin specjalne audycje o muzyce polskiej.
Zapraszamy!