Nie wszystkie muzea i instytucje kultury są już dostępne dla zwiedzających. Większość z nich udostępnia część swoich kolekcji online. Możemy wybrać się na wirtualny spacer między salami wystawowymi, a każdemu obiektowi przyjrzeć się z bliska za pośrednictwem pieczołowicie opisanego katalogu. Gdzie zatem warto zajrzeć?
06:06 _PR4_AAC 2020_07_01-10-16-24.mp3 Galerie na świecie: Muzeum Walta Disneya, Muzeum Prady i wycieczka do Wiednia (Stacja kultura/Czwórka)
Muzeum Walta Disneya w San Francisco
Podróż rozpoczynamy od Stanów Zjednoczonych, gdzie odwiedzamy muzeum poświęcone ojcu Kaczora Donalda i Myszki Miki. Dzięki ogromnej kolekcji zbiorów poświęconych kreskówkom Disneya i samemu twórcy miliony ludzi może zajrzeć do świata najpopularniejszego rysownika w historii.
Tour The Walt Disney Family Museum/Disney
VIDEO
Możemy tu skorzystać z ogromnej bazy zarchiwizowanych treści . Wśród nich m.in.: jedne z pierwszych kreskówek wyprodukowanych przez Disneya, dziesiątki szkiców, a także ekskluzywny wywiad z Waltem Disneyem z 1956 roku. W muzeum poświęconym twórcy dowiemy się, jak powstawały postaci oraz ich historie, a wirtualny przewodnik zabierze nas w podróż od połowy lat 50. XX wieku po współczesność, pokazując w jaki sposób ewoluowały animowane filmy studia.
Fondazione Prada, Mediolan
Na wirtualny spacer warto wybrać się także do muzeum włoskiej projektantki Miucci Prady. Muzeum wykorzystało sytuację pandemiczną, by z wyprzedzeniem zaprezentować odwiedzającym ich oficjalną stronę internetową aż trzy nowe wystawy. E-zwiedzający mogą skorzystać z nowoczesnej platformy , która poza zwiedzaniem umożliwia oglądanie wywiadów, zdjęć artystów w ich pracowniach oraz wielu projekcji filmowych.
Liu Ye: Storytelling/Fondazione Prada
VIDEO
Wirtualne zwiedzanie to dziś jedna z opcji, ponieważ siedziba muzeum jest już otwarta dla zwiedzających. Od końca czerwca możemy zobaczyć tam nowy projekt Liu Ye pt. "Storytelling". Jak mówił kurator Udo Kittelmann, tytuł wystawy odnosi się do sposobu opowiadania historii przez artystę. - Każdy jego obraz to osobna opowieść. To autoportrety inspirowane współczesną sztuką i kulturą. Pomost między kulturą Zachodu i chińską - zapowiadał. Kolekcja obejmuje 35 obrazów, które chiński twórca wykonał od 1992 roku do teraz.
W trakcie wirtualnego zwiedzania wybraliśmy się także do Wiednia i Londynu. O tym, co tam znaleźliśmy, opowiadamy w nagraniu.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Data emisji: 30.06 .2020
Godzina emisji: 10.14
ac