08:00 czwórka stacja kultura 14.07.2021.mp3 Polskie galerie i muzea - zwiedzanie na żywo i online (Czwórka/Stacja Kultura)
We Wrocławiu Otwarta Przestrzeń Kultury kusi nas ekspozycją "Ciszej". Ekspozycja prac Marii Mytrofanovej jest wystawą o duszy, jej wędrówce i transformacji w stanach snu, śmierci i odrodzenia. Artystka Mariia Mytrofanova wraca do prostoty rzemiosła; skupia się na długotrwałym procesie tworzenia i powtarzalnych czynnościach. - To właśnie te czynności, ta powtarzalność ma wg. artystki powodować uczucie relaksu - ocenia Szymon Jaworski. Zwiedzający wystawę "Тише - Ciszej" będą mogli uciec od głośnego i szybkiego świata. Pogrążyć się w zadumie pomogą nie tylko starannie wykonane prace z ceramiki, tkaniny i papieru czerpanego, ale też śpiew ptaków gniazdujących w Parku Szczytnickim - piszą organizatorzy ekspozycji.
- Maria Mytrofanova pokrywa przygotowane przez siebie tkaniny tajemniczymi symbolami. ich znaczenie jest niejednoznaczne, artystka tego nie wyjaśnia - opowiada reporter Czwórki. - Te symbole możemy sami interpretować. To taka metaforyczna mapa dla duszy, która opuściła ciało w czasie snu, a może to odkrywanie świata artystki - dodaje.
Warszawska Zachęta również wabi nas ekspozycjami. Wśród nich m.in. wystawa
Magdaleny Łazarczyk "Skrzydło poruszane palcami". - Artystka nakręciła filmy, w których pokazuje m.in. przedmieście oraz wiele porzuconych przedmiotów użytku codziennego. Tworzy coś, co można nazwać filmowymi kolażami czy asamblażami - ocenia Szymon Jaworski. - Zdjęcia z albumów antykwarycznych splatają się tu w dziwnych, nieoczywistych zestawieniach z porzuconymi przedmiotami. Wszędzie pojawiają się poruszające się dłonie - dodaje.
Poznań, a konkretniej Muzeum Narodowe w Poznaniu oddaje głos mężczyznom. Ekspozycja "Szkło. Męskie rysy" prezentuje zbiór 42 prac ze szkła. - To wydarzenie jest ukłonem w stronę męskich artystów w obszarze twórczym zdominowanym przez kobiety - mówi reporter. - Ekspozycja powstała we współpracy z wrocławską ASP.
Teaser wystawy Szkło. Męskie rysy./Muzeum Narodowe w Poznaniu
W Warszawie, w galerii Monopol możemy oglądać przewrotność malarstwa Łukasza Korolkiewicza. Ekspozycja nosi tytuł "Izolatorium". Stach Szabłowski, kurator ekspozycji, tłumaczy, że malarstwo Korolkiewicza dociera do wiedza w pełni, gdy orientujemy się czyim spojrzeniem się posługujemy, kiedy patrzymy na te niepokojące, pięknie namalowane dwuznaczne obrazy. Oglądamy malarza, który czasem zachwyca się popołudniowym słońcem, ale częściej obnaża się, maskuje swoje oblicze i próbuje siebie zdemaskować.
Szymon Jaworski przypomina, że gratka wciąż czeka na nas na stronach toruńskiego CSW. Mimo że wystawa prac Helmuta Newtona w przestrzeni Centrum zakończyła się, to na stronie wciąż możemy ją podziwiać. - "Lubię silne kobiety" to ukłon w stronę siły płci pięknej - podkreśla reporter.
Wrocław i Muzeum Pana Tadeusza zapraszają na ekspozycję "Stany osobne" - projekt artystyczny- edukacyjny. - To wystawa polsko-ukraińskiego tandem fotografów "Artistic punks" Julii i Freda Abramovów - czyta Szymon Jaworski. - Ekspozycja stanowi próbę unaocznienia stanu, w jakim znajduje się osoba doświadczająca kryzysu psychicznego. Jak mówi współautorka zdjęć Julia Abramova: "Chcemy symbolicznie umieścić widza w pamięci i podświadomości innej osoby. W głowie bohatera wystawy widz zobaczy fragmenty wspomnień, historii i opowieści ludzi, którzy go otaczają". A to pomoże mu wczuć się w sytuację cierpiącego człowieka.
Stany osobne | Wystawa czasowa/Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Michał Piwowarek
Materiał: Szymon Jaworski
Data emisji: 14.07.2020
Godzina emisji: 10.15
pj/mat.pras.