Film na weekend - co warto zobaczyć?
Na wystawie "Samotność duszy" w Royal Academy of Art w Londynie zobaczymy prace Tracey Emin. Znajduje się tam ponad 25 przeróżnych dzieł artystki. - To ważna postać brytyjskiej sztuki współczesnej, a ta wystawa jest przełomowa - uznała dziennikarka Czwórki Adrianna Janiszewska. - Tracey Emin od początku swojej kariery nawiązuje do twórczości norweskiego malarza Edwarda Muncha, a w wywiadach przyznaje, że jest w nim zakochana od 18. roku życia. W 1998 roku nakręciła wideo na tym samym molo, które widnieje na znanym obrazie "Krzyk" - mówiła Adrianna Janiszewska. - Na jej wystawie zobaczymy m.in. obrazy, które będą pokazywane po raz pierwszy, ale także neony i rzeźby. To okazja, by zobaczyć prace artystki w bardzo osobistym show, ale także dostrzec, jak prace Muncha żyją na nowo. Ich twórczość jest do siebie zbliżona, a ja mam wrażenie, że jej dzieła są kontynuacją jego dzieł - podkreślała dziennikarka Czwórki.
14:12 czwórka wystawy 2021_07_28-10-14-35.mp3 Do których galerii sztuki warto zajrzeć w najbliższym czasie? (Stacja Kultura/Czwórka)
Czytaj także:
W liońskim Musée de l'imprimerie coś dla siebie zaś znajdą miłośnicy winyli. - Na wystawie "VinylesMania" nośniki te powracają z wielkim "przytupem", a twórcy wystawy pokazują, co definiuje nasze odkryte na nowo przywiązanie do płyt winylowych. Okazuje się, że to "medium" jest częścią naszej muzycznej kultury. Twórcy wystawy opowiadają legendy i historie związane z płytami winylowymi - wyliczała Adrianna Janiszewska. - Wystawa dedykowana jest też Voughanowi Oliverowi, grafikowi i projektantowi okładek, uznanego za kultowego twórcę - mówiła.
Źr. Musée de l'imprimerie et de la communication graphique
W madryckim Muzeum Thyssen-Bornemisza prezentowana jest pierwsza w Hiszpanii wystawa poświęcona Georgii O'Keeffe, uważanej za jedną z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki Ameryki Północnej XX wieku. Poprzez wybór około 80 prac wystawa oferuje pełną podróż przez karierę artystyczną malarki, której tematem prac są najczęściej kwiaty, skały, muszle, kości zwierząt i krajobrazy i inne elementy natury, przedstawione w sposób abstrakcyjny. - To pionierka abstrakcji amerykańskiej - mówiła Adrianna Janiszewska. - Tu obejrzymy m.in. prace powstałe w latach 1910 - 1920, ale również m.in. jej widoki Nowego Jorku. Kulminacją są dzieła przedstawiające Nowy Meksyk i mieszankę kulturową charakterystyczną dla tego regionu, ale także obrazy powstałe już do 1986 roku, czyli do momentu śmierci artystki - mówiła dziennikarka Czwórki. - Po pokazie w Madrycie ta wystawa pojedzie do Paryża, a potem do Bazylei.
Posłuchaj także:
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska
Data emisji: 28.07.2021
Godzina emisji: 10:14
kd