Pomysł złowiony na rybach
Amerykański pisarz Charlie Donlea na co dzień mieszka w Chicago, ale raz w roku wyjeżdża z ojcem łowić ryby do Kanady - w miejscu, gdzie kończą się drogi, a do jezior można się dostać wyłącznie wodnosamolotem. To właśnie ten pejzaż był jedną z inspiracji do napisania pierwszej książki. - Majestat przyrody silnie podziała na wyobraźnię autora, ale nie był jedynym bodźcem. Wszystko zaczęło się od "Firmy" Johna Grishama. Dolnea przeczytał ją jako 20-latek i podjął decyzję, że sam też zacznie pisać thrillery - opowiada miłośniczka książek. - Thriller psychologiczny stał się jego znakiem rozpoznawczym.
"W tak pięknym miejscu nie może stać się nic złego"
Akcja "Dziewczyny…" toczy się w okolicach jeziora Summit, położonego w Paśmie Błękitnym Appalachów, gdzie wokół nieskazitelnych wód rozsypane są przytulne domki na szczudłach. Okazuje się, że malownicze miasteczko kryje w sobie sekrety, które niektórzy woleliby zachować dla siebie. - Punktem wyjścia jest brutalne morderstwo córki prominentnego prawnika, Bekki Eckersley. Mieszkańcy pobliskiego miasta, zbierają się i snują własne teorie. Policja trwa w osłupieniu. A wszystkiemu przygląda się dziennikarka Kelsey Castle - mówi gość Czwórki. - Kiedy jednak na jaw wychodzą detale dotyczące wyjątkowego bestialstwa, z jakim je popełniono, Kelsey angażuje się w śledztwo i odkrywa, że nie była to jedynie przypadkowa zbrodnia. Co więcej, zaczyna dostrzegać więź, która łączy ją z nieżyjącą dziewczyną.
08:55 CZWÓRKA Stacja Kultura - ksiazka 22.02.2022.mp3 O książce "Dziewczyna z Summit Lake" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Narracja dwutorowa: historia Bekki i śledztwo Kelsey
Charlie Donlea prowadzi fabułę dwutorowo: pokazuje wydarzenia z perspektywy ofiary, Bekki Eckersley, a także osoby próbującej zagadkę rozwiązać - Kelsey Castle. - Bekka jest pokazana jako wzorowa uczennica i wielka nadzieja swojego ojca, uznanego sędziego. I dużo w "Dziewczynie z Summit Lake" wątków związanych z dojrzewaniem, z wchodzeniem w dorosłość, z wyborem własnej drogi życiowej - przyznaje rozmówczyni Kasi Dydo. - Autor w ciekawy sposób portretuje też lokalną społeczność. Z jednej strony ujawnia ich tajemnice, z drugiej ustawia w relacji my - obcy.
Posłuchaj także:
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Kinga Michalska
Data emisji: 22.02.2022
Godzina emisji: 11:40
kul