Galerie świata. Tapety, malarstwo, netsuke i surrealizm

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 12:06
W trudnych czasach warto zanurzyć się w świat kultury i sztuki, zwłaszcza że dziś wszystko mamy na wyciągnięcie ręki, a od znakomitej sztuki dzieli nas jeden klik. Na internetową podróż po galeriach zaprasza Ada Janiszewska. 
Galerie świata kuszą nas przeróżnymi wystawami
Galerie świata kuszą nas przeróżnymi wystawami Foto: StockSnap/Pixabay

W tym tygodniu w autorskim przeglądzie wystaw w muzeach i galeriach całego świata Ada Janiszewska zabiera nas do Chicago, Londynu, Bristolu i Wenecji. Dzięki ekspozycjom, jakie zobaczymy w tych miastach, poznamy dużo większy kawałek świata.

W Chicago w Instytucie Sztuki czeka na nas wystawa "Morris and Company: The Business of Beauty". - Dokładnie 160 lat temu, w 1861 roku, artysta, projektant i pisarz William Morris założył firmę Morris & Co. Jego styl stał się synonimem brytyjskiego ruchu Arts and Crafts z końca XIX wieku - czyta Ada Janiszewska. - Morris był zarówno zapalonym studentem historii sztuki, jak i wielbicielem świata przyrody, a prace jego i jego firmy charakteryzowały się stylem projektowym zaczerpniętym z historycznych tkanin z Europy i Bliskiego Wschodu oraz przedstawiały i nosiły tytuły zaczerpnięte ze świata roślin. Florystyka była obecna w większości prac firmy - dodaje. 

W Chicago prezentowane jest 40 prac, które głównie pochodzą ze zbiorów Instytutu Sztuki, z których wiele zostało hojnie przekazanych muzeum przez Johna Bryana i Crab Tree Farm Foundation.

Morris & Co to była firma tworząca tapety, tapicerki, meble domowe. Projektanci mieli misję przywrócenia piękna w życiu swoich konsumentów, poprzez przemyślany projekt i produkcję, które wysuwały na pierwszy plan działania rzemieślników i techniki antyprzemysłowe.

Londyn zaś kusi nas wystawą przepięknych obrazów Lubainy Himid. Ekspozycja prezentuje prace laureatki Nagrody Turnera, artystki, działaczki kulturowej. - Lubaina Himid od lat 80. odgrywa kluczową rolę w Wielkiej Brytanii dzięki swojemu wkładowi w ruch brytyjskiej czarnej sztuki, tworząc przestrzeń dla ekspresji i uznania doświadczenia czarnoskórych i kreatywności kobiet - mówi Ada Janiszewska. - Artystka w ciągu ostatniej dekady zdobyła międzynarodowe uznanie dzięki swoim obrazom figuratywnym, które eksplorują przeoczone i niewidoczne aspekty historii i współczesnego życia codziennego.

Lubaina Himid – ‘I’m a Painter and a Cultural Activist’ | TateShots/Tate

Kolejnym miastem, w którym warto się zatrzymać, jest Bristol. Tamtejsze muzeum prezentuje ekspozycję "Netsuke - miniaturowe dzieła sztuki z Japonii". Możemy obejrzeć 75 misternie wykonanych miniaturowych rzeźb. - Te rzeźby były japońskim rozwiązaniem problemu braku kieszeni w męskim kimonie i innych elementach garderoby. Mężczyźni niezbędne rzeczy wieszali na tkanych sznurkach, a netsuke służyły do zabezpieczenia ich przed przesuwaniem - wyjaśnia za kuratorami Czwórkowa reporterka. - Każdy z nich jest wyjątkowy i przedstawia ogromną gamę tematów z japońskiej kultury popularnej - zwierzęta, mityczne stworzenia i ludzi, a także legendarnych bogów i bohaterów. Na wystawie można podziwiać zapierające dech w piersiach umiejętności rzeźbiarskie i szeroki wachlarz historii, które opowiadają netsuke.

Bristol Museums/Netsuke - Hannya mask

Niezwykłą propozycję ma dla fanów sztuki Wenecja. Tam czeka nas podróż do świata magii i surrealizmu. Kolekcja Peggy Guggenheim i Muzeum Barberini w Wenecji podejmują się odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób magia ukształtowała rozwój surrealizmu. - Chronologicznie ekspozycja waha się od "malarstwa metafizycznego" Giorgio de Chirico około 1915 roku, przez kultowy obraz Maxa Ernsta "Stroje panny młodej" (1940), aż po okultystyczny obraz, który stanowił podstawę późnych dzieł Leonory Carrington i Remedios Varo - mówi Ada Janiszewska.

Ekspozycja prezentuje 90 prac ponad 20 artystów. Dzieła zostały udostępnione przez ponad 40 przeróżnych podmiotów. 

Museum Barberini/Surrealismus und Magie // Surrealism and Magic (22.10.22 - 29.1.23)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 16.03.2022

Godzina emisji: 10.14

pj

Czytaj także

Galerie na świecie. Koty, ulica Sezamkowa i piach w muzeach świata

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:18
Jeszcze nie wszędzie możemy pojechać, ale surfowanie po sieci daje ogromne możliwości. Ada Janiszewska sprawdza, jakie atrakcje serwują nam muzea świata. Od Francji po Japonię. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: origami, Balenciaga i sztuka holenderska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:00
 - O tej wystawie już jest głośno w świecie mody. Muzeum Cristóbala Balenciagi prezentuje 100 prac znakomitych projektantów: Azzedine Alaïi i Cristóbala Balenciagi, oraz wystawę online poświęconą "rzeźbiarzom kształtu" - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska.
rozwiń zwiń