"Migranci" - ilustrowana opowieść o ucieczce i indywidualnych historiach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 13:00
Issa Watanabe swoją ilustrowaną książką dla dzieci pt. "Migranci" poruszyła świat dorosłych czytelników. W Polsce opowieść, przypadkowo, została wydana w szczególnym momencie, gdy tysiące uchodźców z Ukrainy przekraczają naszą granicę w poszukiwaniu nadziei.
Jedna z plansz książki Migranci
Jedna z plansz książki "Migranci"Foto: mat. pras./Dwie Siostry

Można powiedzieć, że publikacja "Migranci" to perełka światowej literatury dziecięcej. Została obsypana nagrodami. To jednak nie nagrody, ale obrazkowa treść książki przyciąga kolejnych czytelników. 

Peruwiańska autorka i ilustratorka bez słów postanowiła opowiedzieć o dramatycznej podróży żyrafy, lisa, niedźwiedzia i innych zwierząt uciekających ze swego państwa. Te zwierzęta to tytułowi migranci, którzy ze strachem i determinacją poszukują lepszego miejsca do życia.

- To książka, która z założenia jest książką dla dzieci, książką obrazkową, w której nie ma w ogóle tekstu. Jest to jednak publikacja na tyle mocna, że przemawia do każdego, tym bardziej że temat jest bardzo aktualny - mówi Katarzyna Domańska z wydawnictwa Dwie Siostry. - Jako wydawnictwo trochę się przeraziliśmy, w jakim momencie ta książka się ukazała. Planowaliśmy jej wydanie w kontekście kryzysu emigracyjnego, który miał miejsce na wschodniej granicy, gdy ludzie nielegalnie chcieli przekroczyć granicę. Opowieść prezentowana w "Migrantach" dotyczy właśnie takiej historii. Jest tu pokazane spanie w lesie, przedzieranie się przez krzaki, podróż przez wodę w pontonie. Takich migrantów znamy z ostatnich lat, trochę inaczej teraz na to patrzymy. Dziś migrantami są nie tylko nielegalni uchodźcy, ale też przyjmowani przez nas uchodźcy z Ukrainy - dodaje.

Issa Watanabe bohaterami swojej książki uczyniła zwierzęta - by nie pokazywać ludzi żadnej rasy, by nie wskazywać na żaden naród, by jak najbardziej uogólnić tę kwestię, ponieważ jest to problem ogólnoświatowy. - Jednak każdy z jej bohaterów ma ubranie, ma osobowość. To nie jest anonimowy tłum, tylko pojedynczy "ludzie". Są to miliony, ale każda historia jest jednostkowa, indywidualna, zasługująca na uwagę - podkreśla rozmówczyni Weroniki Puszkar.


Posłuchaj
05:49 czwóka stacja kultura 23.03.2022.mp3 O książce "Migranci" opowiada Katarzyna Domańska z wydawnictwa Dwie Siostry (Stacja Kultura/Czwórka)

 


Plansza z książki "Migranci fot. mat.pras. Dwie Siostry Plansza z książki "Migranci", fot. mat. pras. Dwie Siostry

Każda strona książki "Migranci" utrzymana jest w ciemnych barwach. Od samego początku za bohaterami podąża też śmierć, kościotrup ubrany w piękne szaty. - Ona podróżuje na niebieskim ptaku, który w różnych kulturach świata jest też symbolem śmierci - zdradza Katarzyna Domańska. - "Migranci" to opowieść o cierpieniu, zmaganiach, dramatycznej ucieczce, beznadziei, trudnych pytaniach o przyszłość, ale też o tym, że mimo trudności jest nadzieja. 


Plansza z książki "Migranci fot. mat.pras. Dwie Siostry Plansza z książki "Migranci", fot. mat. pras. Dwie Siostry

Cały dochód ze sprzedaży polskiej edycji książki Wydawnictwo Dwie Siostry przekaże na rzecz fundacji Ocalenie.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 23.03.2022

Godzina emisji: 11.16

pj

Czytaj także

Polecamy książki: "Wodny tancerz" Ta-Nehisi Coatesa

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 11:58
Książka afroamerykańskiego pisarza Ta-Nehisi Coatesa "Wodny tancerz" to brawurowa historia młodego Hirama Walkera, który ucieka z plantacji niewolników położonej na głębokim Południu i kieruje się na Północ w poszukiwaniu wolności. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie jest Ania z Zielonego Wzgórza?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 14:40
Ania Shirley to bardzo elokwentna, wygadana i niezwykła dziewczynka, której historia porusza czytelniczki i czytelników na całym świecie od ponad stu lat. Najnowszy zaś polski przekład kultowej powieści Lucy Maud Montgomery wzbudza duże kontrowersje, bo... nie ma już w nim Ani i nie ma Zielonego Wzgórza. 
rozwiń zwiń