W Mediolanie w Museum Palazzo Reale czeka na nas wystawa "Tiziano e l'immagine della donna nel Cinquecento Veneziano". - Ta ekspozycja skupia się na grupie artystów weneckich z XVI wieku, szczególnie zainteresowanych przedstawianiem kobiecego piękna - mówi Ada Janiszewska. - W XVI wieku w Wenecji wizerunek kobiety nabiera znaczenia, jakiego być może nigdy wcześniej nie widziano w historii malarstwa. Wynika to z różnych czynników, takich jak obecność Tycjana i innych artystów pracujących w Wenecji - dodaje.
Reporterka zwraca uwagę na rolę kobiety w społeczeństwie weneckim. Tam panie były trochę inaczej traktowane, nie miały szczególnych praw, ale szczególne role, pełniły dostojne funkcje w społeczności - podkreśla. - Malarze tamtego czasu romantyzowali kobiety, kojarzyli je z miłością i poezją, ale też siłą, w jej romantycznym sensie - dodaje.
Wyprawa do Pekinu to daleka podróż. Jednak strona internetowa Centrum Sztuki Współczesnej w Pekinie pozwala nam błyskawicznie odwiedzić wystawę "Your Friends". To ekspozycja cyklu portretów pionierskiego malarza nowego realizmu w Chinach Liu Xiaodonga. - Ta wystawa jest wynikiem pandemii i tęsknoty. Wszystkie portrety powstały w czasie szalejącej epidemii - opowiada reporterka. - Malarz prezentuje swoich najbliższych, matkę, przyjaciół. Do tych prac skłonił go dłuższy pobyt w Nowym Jorku, niemożliwość powrotu do domu. Namalowane postaci prezentowane są w przeróżnych przestrzeniach, w bardzo naturalnym środowisku - dodaje.
W Londynie swoje kroki powinniśmy skierować do Foundling Museum, na ekspozycję "Superheroes, Orphans & Origins", aby zbadać reprezentację podrzutków, sierot, adoptowanych i wychowanków w komiksach, powieściach graficznych i sztuce sekwencyjnej z całego świata. Tam kuratorzy przypominają, że Superman z DC został znaleziony przez swoich przybranych rodziców, jest jednym z wielu sierot komiksowych bohaterów; rodzice Spider-Mana giną w katastrofie lotniczej; rodzice Batmana giną w napadzie ulicznym; a Czarna Pantera - której matka umiera wkrótce po porodzie, a ojciec zostaje zabity - znana jest jako "Król Sierot". Tu nie powinniśmy zapominać też o Xmanach, członkach Umbrella Academy.
- Autorzy wystawy wskazują, jak wczesne doświadczenia życiowe superbohaterów wpływają na ich role i postawę, jaką przyjmują w swoim życiu komiksowym - mówi reporterka. - Na wystawie znalazły się także postaci z wczesnych komiksów prasowych, japońskiej mangi i współczesnych bohaterów powieści graficznych. Wystawione zostaną historyczne gazety, oryginalne dzieła sztuki i współczesne prace cyfrowe, a także przykłady międzynarodowych komiksów rzadko wystawianych w Wielkiej Brytanii - dodaje.
11:22 czwórka stacja kultura 06.04.2022.mp3 Ada Janiszewska opowiada o wystawach w Mediolanie, Pekinie i Londynie (Stacja Kultura/Czwórka)
Superheroes, Orphans & Origins: 125 years in comics/FoundlingMuseum
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał przygotowała: Ada Janiszewska
Data emisji: 06.04.2022
Godzina emisji: 10.15
mat.pras./pj