"Nadzieja. Czym jest dla ciebie?" to hasło edycji specjalnej konkursu filmowego #63PL organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
- W czasach niepewności, zmiennych, czasach trwającej pandemii, wojny za naszą wschodnią granicą, wiele osób niepokoi się o swoją przyszłość, część straciła bliskich podczas epidemii koronawirusa. W tak trudnej sytuacji trzeba szukać nadziei. Stąd nasze konkursowe pytanie - mówi Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. - Każdego roku w tym konkursie filmowym stawiamy młodym trudne pytania. Dziś jest to nadzieja, a w poprzednich odsłonach pytaliśmy o patriotyzm, bohaterstwo czy przyjaźń - dodaje.
Dziś nadzieja towarzyszy nam codziennie. - Myślę, że mi towarzyszy taka sama nadzieja, jak większości Polaków, że Ukraińcy wygrają wojnę z barbarzyńskim, rosyjskim najazdem. Może uda się doprowadzić do tego, żeby Rosja przestała być zagrożeniem dla kogokolwiek - zdradza gość Kasi Dydo.
Podobnie trudnym i krwawym czasem, jaki dziś przeżywa Ukraina, był dla Polski czas II wojny światowej, dla stolicy szczególnie czas Powstania Warszawskiego. - Na początku powstania nadzieja była powszechna, tłumy wiwatowały na ulicach, zgłaszano się do pomocy, budowano barykady, wywieszano flagi - opowiada specjalista. - Wraz z wydłużającym się ciężkim życiem nadzieja z pewnością malała, choć też wracały jej przebłyski - dodaje.
Wartości kiedyś i dziś
Do tamtych trudnych czasów nawiązuje też idea konkursu #63PL. Jego organizatorzy chcą poznać przemyślenia młodych. Zapraszają uczestników w wieku od 15 do 22 lat, którzy chcą w twórczy sposób odpowiedzieć na zadany temat. Uczestnicy mogą stworzyć swoje dzieło w dowolnej technice. Może to być fabuła, animacja lub grafika. Każdy materiał będzie oceniany pod względem aspektów artystycznych, które zostaną zaprezentowane w 63-sekundowej formule. Ważne jest indywidualne ujęcie tematu.
09:32 czwórka stacja kultura 12.04.2022.mp3 O konkursie "Nadzieja. Czym jest dla ciebie?" opowiada Paweł Ukielski zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego (Stacja Kultura/Czwórka)
- Młodzi ludzie mają ciekawe przemyślenia, one są świeże. Chcieliśmy ich też zainspirować do tego, żeby sami zastanowili się nad wartościami, o które walczyli ich rówieśnicy w Powstaniu Warszawskim - podkreśla gość Kasi Dydo. - Ich prace oceni czteroosobowe jury.
Ambasadorem filmowego konkursu jest Łukasz L.U.C Rostkowski, od lat związany z Muzeum Powstania Warszawskiego. - Ten artysta w swoich utworach mówi o rzeczach ważnych - zauważa Czwórkowy gość. - Było dla nas oczywiste, że muzyk, który w sposób artystyczny jest w stanie zmierzyć się z takimi tematami, będzie bardzo dobrym i wiarygodnym ambasadorem naszego konkursu - dodaje.
Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do 17 kwietnia. A nagrodą główną jest 10 tysięcy złotych, które zwycięzca otrzyma podczas uroczystej gali filmowego festiwalu Off Camera w Krakowie.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Paweł Ukielski (zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 12.04.2022
Godzina emisji: 10.14
pj