Doctor Who, muzeum pełne włosów - najciekawsze światowe wystawy

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 13:01
Odwiedziliśmy m.in. londyńskie Horniman Museum and Gardens, by zobaczyć "Hair: Untold Stories", ale także wystawę "Doctor Who Worlds of Wonder" w Liverpoolu.
Kadr z 10. sezonu serialu Doctor Who (2017)
Kadr z 10. sezonu serialu "Doctor Who" (2017) Foto: PAP/Photoshot

Jak co tydzień zajrzeliśmy do galerii sztuki na świecie, by dowiedzieć się, które z wystaw koniecznie trzeba obejrzeć. "Doctor Who Worlds of Wonder" to obowiązkowa pozycja dla każdego fana Doktora Who i entuzjastów nauki. - World Museum w Liverpoolu oferuje możliwość odbycia swoistej interaktywnej podróży, odkrywanie świata serialu "Doctor Who" - mówiła dziennikarka Czwórki Ada Janiszewska.

Jak podkreślał kurator wydarzenia, ma ono także podstawy naukowe. - Dzięki wystawie zanurzymy się w nauce, która stanowi podstawę serialu i poznamy wszystkie swoje ulubione postacie, od kosmitów i potworów po lekarzy i asystentów - opowiadał. "Doctor Who" to brytyjski serial science fiction, którego początki sięgają lat 60. XX wieku, został "wskrzeszony" w 2005 roku i od tego czasu widzowie mogli zobaczyć aż 13 kolejnych sezonów, do tej pory w tytułową postać wcielili się m.in.: Peter Capaldi, Sylvester McCoy, Matt Smith i David Tennant.

Odwiedziliśmy także londyńskie Horniman Museum and Gardens, by zobaczyć "Hair: Untold Stories" - wystawę poruszającą tematy "okołofryzjerskie". Od doświadczeń fryzjerów w Forest Hill po światowy handel włosami, poznamy fascynujący i skomplikowany świat włosów na całym świecie.​ - Włosy były używane m.in. jako materiały do tworzenia biżuterii, szycia sukienek, a nawet tworzenia zbroi. Dzięki tej wystawie poznamy niezwykle nietypowe i ciekawe historie, skomplikowany świat włosów i to, jak splatają się one z dziejami społeczeństwa - podkreślała Adrianna Janiszewska. - Dzięki włosom: fryzurom i upięciom, poznajemy intymne, nieoczekiwane ciekawostki kulturowe - opowiadała. 

Źr. New Scientist/Doctor Who Worlds of Wonder

W nowojorskim Ogrodzie Botanicznym można zaś odkrywać różnorodność i piękno roślin uprawianych na potrzeby gastronomii na świecie podczas "Around the Table: Stories of the Foods We Love". - Tematem wystawy jest połączenie żywności ze sztuką. Ta instytucja bada pochodzenie tradycyjnej domowej żywności, poprzez tradycyjne sadzenie i gotowanie sprzed setek i tysięcy lat. Na wystawie zobaczymy obrazy i gobeliny, ale także warzywa i owoce zasiane z okazji wystawy. Cała wystawa zajmuje aż 250 akrów - podkreślała Adrianna Janiszewska. 

Posłuchaj
10:25 wystawy 2022_06_08-10-15-48.mp3 Które wystawy warto obejrzeć w Europie i USA? Mówi Adrianna Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka) 

W waszyngtońskim National Postal Museum odwiedziliśmy zaś wystawę "Baseball: America’s Home Run", która zawiera historyczne przedmioty wypożyczone z renomowanych prywatnych kolekcji, które nigdy wcześniej nie były wystawiane publicznie. - To prawdziwa gratka dla fanów tej popularnej dyscypliny sportowej - mówiła dziennikarka. - Tu główną rolę odgrywają znaczki pocztowe - mówiła. - Dzięki tym pięknym przepięknym miniaturowym dziełom sztuki mamy możliwość podróżowania w czasie, poznania historii baseballu. Dowiemy się m.in., że powstała liga przeznaczona wyłącznie dla osób czarnoskórych, zobaczymy limitowane edycje kijów do gry, piłki z podpisami i wycinki z gazet - wyliczała. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 10.13

kul


Czytaj także

Świat impresjonizmu i dziecięcych bajek - co w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 14:30
Jak co tydzień wraz z Adą Janiszewską wybieramy się do światowych galerii i muzeów. Tym razem odwiedzamy Oksford, Paryż i Londyn. 
rozwiń zwiń