Warszawa Singera. Kultura żydowska potrafi być bardzo awangarodowa

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 12:16
W dniach 27.08 - 04.09 odbywać się będzie w Warszawie 19. Festiwal Kultury Żydowskiej - Warszawa Singera. Obok stałych punktów programu uczestników festiwalu mogą zaskoczyć nowości m.in. DJ set. 
19. Festiwal Kultury Żydowskiej odbędzie się w dniach od 27 sierpnia do 4 września 2022 r.
19. Festiwal Kultury Żydowskiej odbędzie się w dniach od 27 sierpnia do 4 września 2022 r. Foto: mat. promocyjne

Zaczęliśmy organizację festiwalu w 2004 roku, w setną rocznicę urodzin pisarza Izaaka Bashevisa Singera. Wówczas festiwal trwał cztery dni, dziś jego warszawska edycja trwa dziewięć dni - mówi Hanna Pałuba, organizatorka Festiwalu Kultury Żydowskiej - Warszawa Singera. Dodatkowo jeździmy z wydarzeniami po miejscach bliskich Singerowi, do Biłgoraja, Radzymina czy Leoncina. On tam żył, tam wracał na kartach swych powieści i opowiadań - dodaje. 

Izaak Bashevis Singer wyemigrował do Nowego Jorku, bardzo tęsknił za Polską. Powrót do ojczyzny był jego wielkim marzeniem, nigdy niezrealizowanym. Wracał wspomnieniami do ulicy Krochmalnej, Zamenhofa, do przedwojennego klimatu żydowskiego świata. 

- Nasz festiwal od początku jest imprezą interdyscyplinarną. W programie można znaleźć właściwie przekrój kultury, sztuki, twórczości żydowskiej. Jest tu muzyka, teatr, literatura, spotkania, warsztaty, wystawy. Taki był też nasz cel, by pokazać kulturę żydowską w wielu aspektach, ale też przypomnieć, że Warszawa przed wojną w 1/3 mówiła w jidysz, że ten język słyszano na ulicach, że sprzedawano 40 tytułów prasy w tym języku - przypomina gość Czwórki. - Społeczność żydowska w Warszawie była wielka i miała niesamowitą kulturę, która każdego dnia przenikała się z kulturą polską. To było wspólne oddziaływanie i my je pokazujemy - dodaje. 

Historia i awangarda

Ani wojna, ani holocaust nie spowodowały, że kultura żydowska zniknęła. Hanna Pałuba podkreśla, że ona rozwija się nadal, choć trudno porównać to z jej rozkwitem czasów dwudziestolecia międzywojennego. - Gdyby nie było wojny, holocaustu, kultura żydowska z pewnością byłaby w innym etapie rozkwitu. Nie da się dziś oderwać od sięgania do korzeni - zwraca uwagę. - Współcześni twórcy muzyczni i teatralni próbują bardzo nowoczesnym językiem to pokazywać. Ta kultura potrafi być bardzo awangardowa - dodaje. 


Posłuchaj
08:29 czwórka stacja kultura 25.08.2022 singer.mp3 O Festiwalu Kultury Żydowskiej - Warszawa Singera opowiada Hanna Pałuba, jego organizatorka (Stacja kultura/Czwórka)

 

London, klezmerzy z Odessy i DJ set

W tym roku festiwal wraca w plener, znów zajmie plac Grzybowski, choć jeszcze nie w takim zakresie, jak to bywało przed pandemią. - Plac nie będzie zamknięty, nie będzie jarmarku, ale będą wielcy artyści - zdradza gość Czwórki. - Wspólnie z Teatrem Żydowskim zaprosiliśmy Franka Londona, czyli nowojorskiego trębacza, legendarnego klezmera. 2 września na scenie towarzyszyć będzie mu Eleanor Reissa oraz polscy i ukraińscy muzycy. W sobotę (03.09) zapraszamy na absolutnie energetyczny zespół klezmerski z Odessy - Kommuna Lux. 

Nieoczekiwaną nowością w programie Warszawy Singera jest set didżejski. - To impreza, której pewnie nikt się nie spodziewa w naszym programie. W Barze Studio za dekami staną DJ Rachel i DJ Misza, zagrają set kolektywu 25%kosher, 25% halal, 50% melodrama. 

W programie imprezy znalazło się 150 przeróżnych wydarzeń. Hanna Pałuba poleca zapoznać się z programem wydarzenia i do poszukiwania festiwalowych miejscówek w przeróżnych zakamarkach Warszawy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Hanna Pałuba, organizatorka Festiwalu Kultury Żydowskiej - Warszawa Singera

Data emisji: 25.08.2022

Godzina emisji: 10.43

pj

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń