Light. Move. Festival światłem odmieni Łódź

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 13:41
Przed nami 12. odsłona wyjątkowej imprezy Light.Move.Festival w Łodzi. To wydarzenie pełne światła, iluminacji, instalacji, animacji i mappingów. 
Łódzka ulica Piotrkowska rozbłyśnie światłem
Łódzka ulica Piotrkowska rozbłyśnie światłem Foto: shutterstock

Light.Move.Festival od lat przyciąga do Łodzi swoich fanów. W tym roku festiwalowe wydarzenia zaplanowano na weekend 23-25 września. Program imprezy zapowiada się bardzo ciekawie, ale to mappingi najbardziej przyciągają publiczność. 

Spektakularny mapping

- Mappingi na naszym festiwalu to projekcje multimedialne, które są dopasowane do dużych obiektów budowlanych. Zawsze taką projekcję dopasowujemy do elewacji budynku, do jej struktury, detali architektonicznych - wyjaśnia Beata Konieczniak, dyrektor artystyczna LMF. - Mapping polega na tym, że wyświetlamy na budynkach animacje przygotowane przez artystów. Wprowadzamy do tego również technologię 3D. Te budynki dzięki mappingowi potrafią się "budować na nowo" albo "burzyć". Wybrany przez nas obiekt staje się ekranem, a światło, kolor i dźwięk przeobrażają go - dodaje. 

W tym roku mappingi zobaczymy m.in. na fasadach dwóch posadowionych obok siebie wielkomiejskich kamienic przy ulicy Piotrkowskiej 147 i 149. - Zawsze staramy się wybierać budynki z bogatą strukturą architektoniczną. Zwracamy uwagę na zabudowę XIX-wieczną. Te dwie kamienice zostaną wspólnie objęte działaniami hiszpańskiego artysty, który wprowadzi na te elewacje secesję - zdradza gość Marty Zinkiewicz. - Mappingiem obejmiemy też inne budowle, kamienice ale też Cerkiew Aleksandra Newskiego, gdzie zaprezentujemy mapping nawiązujący do natury, bioróżnorodności, do związku ludzi z naturą - dodaje.


Posłuchaj
09:49 czwórka stacja kultura 29.08.2022.mp3 O Light.Move.Festival w Łodzi opowiada Beata Konieczniak, dyrektor artystyczna wydarzenia (Stacja Kultura/Czwórka)

Nie tylko mapping

W programie Light.Move.Festival obok projekcji wielkoformatowych znajdujemy wiele mniejszych i równie ciekawych inicjatyw. - Przestrzenne instalacje, rzeźby świetlne w tym roku staną w Parku Sienkiewicza i Moniuszki. W otoczeniu zieleni można pięknie to pokazać - mówi gość Czwórki. - Zaprezentujemy też iluminacje obiektów historycznych, najczęściej takich, które mają wielkie znaczenie dla tożsamości miasta. Pokazujemy i podświetlamy bogate detale architektoniczne, zieleń, robimy miejsca, którymi chcemy zauroczyć gości. To, co jest ważne dla nas to dobra atmosfera na festiwalu - dodaje. 

Beata Konieczniak zdradza też, że nad ulicą Piotrkowską na czas festiwalu zostanie nadwieszonych 15 olbrzymich nasion, które będą wyznaczały jej oś. 
***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzą: Marta Zinkiewicz

Gość: Beata Konieczniak (dyrektor artystyczna LMF)

Data emisji: 29.08.2022

Godzina emisji: 11.40

pj

Czytaj także

Sny malowane światłem. Rusza Light Move Festival

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 12:16
- Światło czyni cuda, jest naszą naturalną potrzebą - mówiła w Czwórce pomysłodawczyni i kreatorka tego wydarzenia, które od 2011 roku, w ciągu trzech jesiennych dni odmienia obraz łódzkiego śródmieścia. Co zobaczymy w tym roku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódź na liście "National Geographic" - za co ją doceniono?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 16:22
Łódź to jedyne polskie miasto, które zostało docenione przez "National Geographic Traveler" i znalazło się na liście "Best of the World 2022". Zestawienie to rekomendacja najbardziej atrakcyjnych miejsc do zwiedzania.
rozwiń zwiń