W ramach międzynarodowej kampanii IGLUNA 2021, przedsięwzięcia Space Innovations i Europejskiej Agencji Kosmicznej, zespół młodych naukowców ze Studenckiego Koła Astronautycznego oraz Koła Naukowego Biotechnologów "Herbion" wyhodowali rośliny w warunkach zbliżonych do tych panujących na Księżycu.
03:33 Czwórka/Pierwsze Słyszę - rośliny - księżyc 08.09.2021.mp3 O hodowli roślin w warunkach zbliżonych do panujących na Księżycu opowiadają uczestnicy eksperymentu (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
- Celem projektu jest hodowla roślin, które astronauci będą mogli wykorzystać do jedzenia i innych celów - mówi koordynator sekcji biotechnologicznej projektu Konrad Uściło. - Jeżeli projekt zakończyłby się powodzeniem, to oprócz hodowli uprawnych, dzięki roślinom można by było stworzyć fabryki tlenowe. Wiele roślin ma również właściwości lecznicze i w tym celu również mogły by być dodatkowo wykorzystywane przez astronautów.
Eksperyment udał się m.in dzięki zastosowaniu w module do hodowli roślin symulanta gleby księżycowej oraz dzięki użyciu specjalnych bakterii w procesie "kosmicznej" uprawy. - Rośliny na Księżycu, to jest pewien skrót, bo mamy przygotowany specjalny moduł, który zapewni odpowiednie ciśnienie, naświetlenie, wilgotność. Utrzymuje substancje odżywcze, dzięki czemu mamy obieg różnych pierwiastków - tłumaczy specjalista. - Próbujemy odtworzyć w tym module atmosferę ziemską, czyli wilgotność ok. 20 proc., naświetlenie takie jakie daje światło słoneczne i CO2 wytwarzany przez rośliny.
Innspace. Polscy naukowcy podbiją kosmos?
Czytaj także:
Doświadczenia studenci przeprowadzali w Szwajcarii na szczycie góry Pilatus. - Wnieśliśmy nasz moduł na górę o wysokości ponad 2 tys. metrów, a symulacja warunków księżycowych polegała na tym, że temperatura tam panująca jest nieco niższa, a słońce inaczej operuje - mówi studentka Politechniki Warszawskiej Gabriela Myskowska studentka. - Jednak najważniejsza była obsługa modułu za pomocą trybu zdalnego sterowania. Założenie było takie, że nie wjeżdżając na górę zdalnie sterujemy oświetleniem i ogrzewaniem. W trakcie eksperymentu nie otwieraliśmy modułu.
Czytaj także:
Ważną rolę w projekcie odgrywają mikroorganizmy, których zadaniem jest pomoc w przekształcaniu właściwości symulantów w taki sposób, żeby można było utrzymać na nim uprawy. Na razie studenci eksperymentują z podstawowymi roślinami. W ich "kosmicznej" uprawie znalazły się rzeżucha, sałata, rukola i cykoria.
- Udało nam się wyhodować wszystkie posadzone rośliny. Nie były jeszcze specjalnie okazałe, jest to jednak wstępna faza koncepcyjna, a prace nad eksperymentem będą trwały - mówi jeden z uczestników eksperymentu. - Projekt ma na celu sprawdzić pewne koncepcje technologiczne. Czy jesteśmy w stanie zaaplikować do przygotowanej gleby mikroorganizmy i czy będą zachowywać się w podobny sposób jak w warunkach ziemskich.
Jak mówią studenci ich rozwiązanie może znaleźć zastosowanie również na Marsie, Wenus orazinnych planetach.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Data emisji: 08.09.2021
Godzina emisji: 07.26
aw